Connect with us

Забава

Јо-јо ефектот е кошмар кога држите диета, еве зошто килограмите се враќаат!

Published

on

Проблемот со кој се соочуваат многу луѓе за време на диетата е таканаречениот јо-јо ефект. Ефектот јо-јо значи дека луѓето губат телесната тежина неколку пати, но и ја враќаат тежината што ја изгубиле. Прашањата се – зошто е толку тешко да се задржи тежината? Дали јо-јо ефектот има последици и што можете да направите во врска со тоа?

Слабеењето во основа е сигнал дека вашето тело е свесно дека нема доволно храна и ја става во „режим на преживување“, што го отежнува слабеењето.

ГЛАД

Сите масни клетки во вашето тело произведуваат лептин. Лептинот е хормон кој го контролира нивото на глад со сигнализирање на вашиот мозок да има доволно енергија. Кога одите на диета, количината на лептин во вашето тело ќе се намали.

Ова доведува до зголемување на апетитот и гладот, бидејќи телото сака да ги надополни масните клетки. Исто така, ниското ниво на лептин може да има ефект да ве натера да се чувствувате помалку сити по оброкот.

ПСИХИЧКИ СТРЕС

Ефектот јо-јо може да има негативно влијание врз вашето ментално здравје. Може да ве доведе во ситуација кога премногу размислувате за вашата исхрана и каде премногу размислувате за вашата тежина и за тоа како изгледате.

Доаѓате до точка кога секогаш водите сметка за калориите и се фокусирате на она што можете или не можете да го јадете.

НЕ E ДОБРО ЗА ЗДРАВЈЕТО

Слабеењето може да го подобри вашето здравје и да ви помогне да го намалите ризикот од разни болести како што се висок крвен притисок, дијабетес тип 2, кардиоваскуларни заболувања Сепак, тоа не значи дека станувате поздрави кога ќе се обидете да изгубите тежина.

Важен е начинот на кој го правите тоа. Урамнотежената исхрана и ограничувачката диета не се иста работа.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг