Connect with us

Балкан

Бугарија ги просвои Кирил и Методиј и Кирилицата

Published

on

Уште еден студен туш од Бугарија. Парламентот донесе одлука дека браќата Кирили и Методиј не се повеќе сесловенски просветители, туку бугарски . 24-ти мај Софија нема да го слави како ден на Словенската туку на Бугарската писменост, а кирилицата наместо словенска е бугарска азбука.

Со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани Бугарското Собрание во првото читање го усвои предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов.  Поддршка  имаше и од ГЕРБ, на актуелниот премиер Бојко Борисов.

Во образложението на предлогот , се наведува дека станува збор за сосема природна и логична историска промена, и дека во исто време претставува и начин да се започне процес на признавање на кирилицата на ниво на Европската Унија како бугарска азбука. Предлагачите сметаат дека ова е прв чекор кон признавање на кирилицата од страна на ЕУ како бугарска азбука.

„Без сомневање за нас тој празник е најважен во моментов. Не случајно 30 години по усвојувањето на бугарскиот устав се води дебата дали национален празник на бугарија е 3 март или 24 мај. Тој ден е празнуван како празник на бугарската писменост. Ги поддржуваме Патриотите дека тој празник изникнал од Бугарија“, изјави пратеникот на ГЕРБ Тома Биков.

Красимир Богданов смета дека „кирилицата е чисто бугарска творба, создадена од Климент Охридски, во бугарска држава, за време на бугарските средновековни кралеви“, и повика на широка национална поддршка на овој предлог. Предлогот во прво читање доби поддршка од пратениците на владејачката ГЕРБ на Бојко Борисов, а против беа опозициските БСП и ДПС.

Одлуката на бугарското Собрание доаѓа непосредно по Меморандумот кој Софија го испрати до земјите членки  во кој Македонскиот јазик е наречен дијалект на Бугарскиот и по серијата најевни средби на политичко но и на експертско ниво. ..Со оглед на Договорот за добро соседство, преименувањето на 24 мај како празник на бугарската азбука и писменост, се доведува до прашање заедничкото чествување на празникот на Светите Кирил и Методиј.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Балкан

Во Хрватска почина 12-годишно девојче од Ковид-19

Published

on

Девојче на возраст од 12 години почина од Ковид-19 во Хрватска.

На денешната прес-конференција на Кризниот штаб, речено е дека штотуку ја примиле веста за девојчето кое починало од Ковид-19, дека тоа имало тежок кардиолошки проблем.

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 1.445 нови случаи со корона вирус, а бројот на активни случаи изнесува 5.490.

Од нив 889 пациенти се лекуваат во болница, додека 84 се на респиратор.

Починаа уште 12 пациенти со Ковид-19 или вкупно досега 5.709.

Досега се забележани 253.310 заразени, а оздравеа 242.111 лица.

До денеска тестирани се 1.447.365 примероци, од кои 8.676 во последните 24 часа.

На прес-конференцијата на Штабот рекоа дека пред една недела имало 962 новозаболени, а недела пред тоа 747.

„Во првите три дена од оваа недела имаме 2.265 новозаболени, а минатата недела имаше 46 отсто помалку. Инциденцата е 222.7“, додадоа од Штабот.

Continue Reading

Балкан

Од среда до понеделник во Србија работат само продавниците за храна, аптеките и пумпите

Published

on

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека од среда до понеделник во земјата ќе биде затворено сè освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи.

По седницата на Републичкиот кризен штаб за сузбивање на епидемијата на коронавирусот, Брнабиќ рече дека нема да има полициски час.

Како што изјави таа, овие мерки се компромисно решение бидејќи медицинскиот дел од Кризниот штаб побарал блокада во траење од 14 дена.

Во Србија, според вчерашните податоци, за 24 часа за коронавирус биле тестирани 15.265 примероци, од кои 4.634 биле позитивни.

Уште 28 пациенти починаа, вкупно 4.747 од почетокот на епидемијата.

Хоспитализирани се 4.516 пациенти, од кои 219 се на апарати за дишење.

Според последните податоци, досега во Србија се извршени вкупно 2.029.388 вакцинации.

Втората доза на вакцината ја примиле 790.852 граѓани.

Continue Reading

Балкан

Четири земји од регионот со поголема смртност од Ковид 19 од Македонија

Published

on

Се подобрува сликата во однос на смртноста предизвикана од Ковид 19 во Македонија. Според официјланите податоци објавени на Worldometer, сервис кој ја следи статистиката поврзана со Ковид во целиот свет, Македонија е на петто место во регионот по смртност. Само пред неколку месеци беше прва во регионот по овој параметар што укажува на тоа дека состојбата се подобрува.

Имено, во Македонија има починато 1593 лица на 1 милион жители, а пред нас се, Бугарија со 1625 починати на милион жители, Босна и Херцеговина со 1667, Црна гора со 1797 и на прво место по смртност е Словенија со 1892 починати на еден милион жители. Подобрување се бележи и во однос на бројот на заразени, Македонија подолго време имаше стабилна епидемиолошка слика и тоа придонесе да се подобри статистиката и во однос на овој параметар. Земјата се наоѓа на 24 место во Европа по однос на вкупен број заразени на 1 милион жители и има малку над 54.000 заразени на еден милион.

Во споредба со регионот, Македонија има помалку заразен од Србија, Хрватска, Словенија и Црна Гора која најлошо стои од сите земји од регионот со преку 133.000 заразени на еден милион.

Continue Reading

Трендинг