Connect with us

Забава

Хари Потер нè учи на големи животни лекции, кои ги сфаќаме откако ќе станеме возрасни

Published

on

Љубителите на Хари Потер можеби не можат да летаат на метла и немаат магични стапчиња, сепак се подобри луѓе благодарение на лекциите кои ни ги пренесе писателката.

1. Професорите се ‘рбетниот столб на општеството

Почнувајќи од Лупин кој неуморно се бори против Волдеморт, до Мек Гонагол која го припрема Хогвартс за битка, сите професори во училиштето неуморно се борат да ги заштитат своите ученици. Во вистинскиот живот професорите нема да бидат магионичари, но сепак интересите на учениците им се на прво место, дури и кога даваат дополнителни домашни задачи.

2. Само затоа што не си во крвно сродство со некого не значи дека не сте фамилија

Семејството Визили му беше сурогат семејство на Хари. Почнувајќи од Моли која му плетеше џемпери за Божиќ и близнаците кои се шегуваа на сметка на Хари исто како што тоа го правеа со останатите црвенокоси браќа. Братството помеѓу Рон и Хари е многу појако и значи многу повеќе љубов отколку крвното сродство.

3. Паметете, тоа е многу важно

Запаметете им ги имињата на луѓето. Тие ќе го ценат тоа.

4. Секогаш внимавајте на час

Златната тројка Рон, Хари и Хермиона многу често го употребуваа наученото на часовите по маѓии и напивки за да решат некој проблем. Образованието е непроценливо. Продолжувањето на образованието иако не е задолжително, за него треба сепак сериозно да размислите.

5. Интелигенцијата не секогаш е најважното нешто

Хермиона е онаа која најмногу проучува за да открие што се случува. Иако Рон и Хари дефинитивно не се „мозоци“ во групата, сепак со храброста и големото срце многу често го постигнуваа она што Хермиона со знаењето не можеше да го постигне.

6. Облеката не го прави човекот

Имаме два збора за вас: Долорес Умриџ. Само затоа што некој делува нежно и пријатно не значи дека и карактерно е таков. Знаете, можно е волкот да е скриен во овча кожа.

7. Вистинските пријатели се познаваат во тешките моменти

Доколку сте во неволја многу лесно може со себе да ги повлечете и оние што се близу до вас. Рон и Хермиона го научија тоа на потешкиот начин, но исто така секогаш беа спремни да му помогнат на Хари без разлика на неволјата во која ќе се најдеше. И вашите вистински пријатели ќе го направат истото и за вас.

8. Понекогаш мораме да направиме тешки одлуки за да ги заштитиме оние кои ги сакаме

Ова е лекција која секој од нив тројца мораше да ја научи. Многу малку одлуки од серијата на Хари Потер беа лесни за донесување. Започнувајќи од раскинувањето на врската за еден од партнерите да може да си го оствари својот сон, па до откривањето на вистината во вистинскиот момент, таквите одлуки ги прават луѓето коишто многу ве сакаат.

9. Слушајте ги оние кои никој не ги слуша

Колку и чудно да изгледа Лина Лафгут, таа најчесто ги имаше одговорите за тоа што се случува. Не ги занемарувајте луѓето во вашиот живот коишто се срамежливи или кои ги нарекуваат чудаци. Понекогаш тивкото другарче знае да раскаже чудесни приказни, а можеби „градската будала“ во себе крие длабока приказна.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг