Connect with us

Забава

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Published

on

Тешко е да се разбере зошто некои луѓето имаат потреба постојано да бидат негативни, да се препираат со другите, да критикуваат, да навредуваат и слично. Но, не е тешко да се сфати дека тоа го прават бидејќи се незадоволни од самите себе во некој аспект од животот.

Тешко е да се сфати дека некои луѓе едноставно не сакаат да живеат посмирено и помирно, исполнети и позитивни. Но, ментално силните луѓе не дозволуваат околината да ги контролира нивните емоции, ставови и потези. Не реагираат кога некој ги критикува или навредува.

И за тоа имаат пет добри причини:

1. Знаат дека тишината е златна

Ментално силните луѓе знаат дека луѓето ја прикриваат својата несигурност кога некого навредуваат, критикуваат и говорат дека треба да се променат. Тоа се луѓе кои никогаш нема да бидат среќни од туѓиот успех бидејќи не се во состојба да постигнат ист успех.

Најдобро е да не се троши енергија на тие луѓе, ниту да се реагира на нивните провокации. Пример за силен човек е Томас Едисон кој никогаш не обрнувал внимание на луѓето кои го исмејувале. Резултат на игнорирањето е пронајдокот на фонограф. Да ги слушаше луѓето што зборуваат и да се однесуваше според нивните совети неговиот генијален пронајдок сега немаше да постои, пишува Lifehack.

Запаметете дека без разлика што и да правите, како и да се однесувате, луѓето секогаш ќе ве анализираат, ќе создаваат поинаква слика за вас и ќе зборуваат што сакаат. Тоа се работи на кои не може да влијаете, па најпаметно е да ги игнорирате.

2. Знаат дека тоа е само нечие мислење

Навредата е само нечие мислење и ментално силните луѓе тоа го знаат. Свесни какви се и критиките од негативните луѓе не им значат ништо бидејќи не се добронамерни.

Луѓето кои само ги критикуваат другите всушност покажуваат какви се тие самите, а паметните луѓе тоа го гледаат. Единствено луѓето без емоционална интелигенција ќе формираат мислење за некого само на основа на тоа што го слушнале за некого.

3. Животот е поедноставен кога ги игнорираш навредите

Ментално силните луѓе многу добро знаат дека омразата само го комплицира и влошува животот, па е подобро тоа веднаш да го исфрлите од дневниот ред. Токсичните луѓе всушност сакаат да предизвикаат реакција па се изненадени кога нема реакција, односно ако некој едноставно ги игнорира. Покрај тоа, ако на нечиј негативен коментар одговорете со добар ќе може да ја неутрализирате негативноста и да ја збуните личноста.

4. Здравјето им е многу поважно

За ментално силните луѓе нема дилеми кога станува збор за нивното здравје или среќа. Значи, нема да се впуштат во борба со некој кој злонамерно шири негативна енергија околу себе, туку ќе си заминат од него.

Душевниот мир е најважен, многу поважен од тоа што некој друг мисли и зборува за вас. Луѓето кои ги игнорираат негативните луѓе живеат посреќно и поисполнето.

5. Не бараат проблеми, туку решенија

Ментално силните луѓе знаат дека не се родени за да им угодат на сите и свесни се дека тоа е невозможно.

Многу попаметно е да барате решенија и да ги надминете сопствените препреки. За жал, дел овие препреки се и негативните луѓе. Затоа е важно да најдете начин како да се носите со нив и елегантно да ги избегнете во животот.

https://eadsrv.com/ads/tpld/text.php?md5=ZG02F4ZTqM_Oj39S_tmtoXDQ0fqM4RAB7glPoPTVGohAdvRWNjVxcH70RvQPUVy3CSAAZIu5q8kB-dzCu184oNjng75PKl0PSnvEKGdqn4y1Zk6MC8CA2T4uq3-2zWwLfYsYu5QFoNZ38nc5AlcaxfJWCl6tJkSC0rQOp96LblmN-mbRFAgtua4JphDmKyLiF_W2ALluI7qqxSfgSTae75yyqYHpHRIoHSEUcoFL_Zi2AvEBYgqBZBrDssYaxs_rYrqXPsJmWv49Og6Drcnt7XEUISsOQ2WIYeqM_YAOlzJ7F_efQXJ0coe_5JiCa6N65IZxlyNGyyvxi_TS19T686wcfrI_mv32j3ts43Bf1mQ9Xp0lDop0DtNp6lXfg8n15wAnGvuDuiKeQy7sStSibU7JF84DFqOu9vjaY9rTjtV7hcRD-LSK1-h6S8Mv4A3ejhAFxUtvAEyZRq0ngZX2tSJ2qQbWEtJj9mrycPgUC2nGWq2_Jt7OMNrTqqAVYIMeVT8jankuPOFroj317pifkiw7qCaLEuLgni-8L7MQwj5Ubq1_9yr_GBy1iItLeGvH2aCrHPTwa1yyXqc8TkprYQxjBmusu2jrSS3_C9_jujV80pyvV8WeXd8HtOI8xrOQabh-c5I2JOoS_beSfGbrfQ,,

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг