Connect with us

Македонија

Делови од повеќе општини во Македонија денеска без струја

Published

on

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 06.10.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе останат:

– од 09:30 до 11:30 часот, корисниците од дел од објектите покрај езеро кај веслачкиот клуб (опш.Дебар);

– од 08:00 до 15:00 часот, корисниците од дел од с.Опила, с.Одрено, с.Љубинци (опш.Кратово);

– од 08:25 до 15:00 часот, корисниците на ул.Благој Ѓорев бр.110, Велес, новите две згради со по два влеза (опш.Велес);

– од 09:00 до 16:00 часот, корисниците од Конче: Горни Липовиќ, Долни Липовиќ, Пожар, Ракитец (опш.Струмица);

– од 10:00 до 12:00 часот, корисниците од позади касарната, населба Циглана (опш.Тетово);

– од 09:30 до 13:00 часот, корисниците од населба Кузман на рид, с.Селце, ирма Техноинвест, Репетитори од А1 и Мобимак (опш.Прилеп);

– од 08:00 до 12:00 часот, корисниците од Стајковци: ул.1 кон заобиколница и ул.6 кај школото (опш.Гази Баба);

– од 09:00 до 12:30 часот, корисниците од дел од ул.Козле (опш.Карпош);

– од 08:00 до 11:00 часот, корисниците од ул.Илија Ристовски (опш.Драчево);

– од 09:00 до 14:00 часот, корисниците од ул.Корушка, Лисец, Битолска и дел од ул.Карл Маркс (опш.Штип);

– од 09:30 до 15:00 часот, корисниците од с.Жилче, с.Сиричино, с.Шемшево (опш.Јегуновце – Тетово);

– од 08:00 до 15:00 часот, корисниците од с.Метежево, с.Габар, с.Градец, с.Огут (опш.Кратово);

– од 09:00 до 15:30 часот, корисниците од дел од с.Орман (опш.Ѓорче Петров);

– од 07:00 до 09:30 часот, корисниците од централно градско подрачје под Пошта

– до пруга Дворови, 8-ми Септември, Димче Мирчев, Солунска, Коле Дрнков (опш.Велес);- од 13:30 до 15:30 часот, корисниците од село Голем Папрадник (опш.Струга);

– од 08:30 до 14:30 часот, корисниците од с.Мачево, с.Будинарци, с.Робово, с.Митрашинци (опш.Делчево);

– од 09:30 до 15:00 часот, корисниците од ул.116, ул.Киро Ристовски-Дрнц, ул.Штипска, ул.Гостиварска (опш.Тетово);

– од 11:00 до 15:00 часот, корисниците од ул.Партизански Пат (опш.Драчево);

– од 09:00 до 15:00 часот, корисниците од дел од с.Здуње – област населба Стаклара (опш.Гостивар);

– од 09:00 до 14:00 часот, корисниците од дел од с.Вруток (опш.Гостивар);

– од 09:00 до 16:00 часот, корисниците од ул.Караорман 111 и ул.5-та со околните стопански и нестопански објекти (опш.Битола);

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг