Connect with us

Македонија

Организаторот на протестот на музичарите: Не може за едни мајка, а за други маќеа!

Published

on

Иако сложни дека денес ќе излезат на протест пред Влада, во знак на револт против забраната за настапи, голем број од музичарите не знаат кој е организатор на најавениот протест. Најавата за протестот на кој се повикани естрадните уметници, свадбарската индустрија, но и угостителите и сите чија заработка на некој начин е поврзана со музиката и одржувањето на музички настани, веќе неколку дена масовно се споделува на социјалните мрежи.

Музичарите сложно порачуваат дека мора да им се реши проблемот, бидејќи се на раб на егзистенција, а многу од нив ни изјавија дека не знаат чија е иницијативата и кој е организаторот, но тоа и воопшто не им е важно, и без размислување ќе излезат на протест, затоа што се чувствуваат обесправени.

Забраната за настапи во локали на музичари и диџеи, и најавениот протест се во центарот на вниманието на јавноста овие денови. Чести се обвинувањата дека доколку некој од естрада не подмирувал давачки кон државата, не треба сега да излегува со барања. Многу пејачи и пејачки, кои во минатото имаа навика да прикажуваат луксузен и лагоден живот, се најдоа на мета на осуди, а пораката од јавноста, доколку не можат во време на пандемијата да заработуваат од музика, да сменат професија, е се почеста.

Помеѓу музичарите, покрај револтот поради забраната за настапи, актуелни се и обвинувањата околу тоа како биле распределени владините средства во износ од 14.500 денари, за два месеци, кои ги добија околу 60 естрадни уметници како помош во време на криза.

-Срамота е што оваа помош ја добија пејачки кои имаат возни паркови вредни десетици илјади евра, кои и ова лето се фалеа со фотографии од луксузни летувања и брендирана гардероба, додека пак оние на кои помошта им беше најпотребна, останаа со празни раце. Финансиската помош требаше да заврши кај музичарите кои свират во групи, како придружба на познатите пејачи, бидејќи тие се најзагрозени во моментот – ни се пожалија голем број на свирачи.

-Јас не барав државна помош, бидејќи, да бидам реална, не сум дала ниту денар во државниот буџет, и мојата улога во земјава е единствено како амбасадор на нашата музика, на настапи надвор од земјава. Но, сметам дека имам право да заработувам, затоа и го поддржувам протестот – ни изјави позната фолк пејачка која најави дека ќе биде пред Влада денес во 14 часот.

И останати музичари кои заработуваат за живот од редовни настапи во локали, а немаат свои авторски музички материјали, велат дека мора да се покаже разбирање во случајов, бидејќи десетици илјади семејства се засегнати од забраната.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг