Connect with us

Забава

Тинејџерка стана премиерка на еден ден во Финска

Published

on

Финска постојано се наоѓа на врвот на листите за родова еднаквост, но нивната премиерка, Сана Марин, оваа тема ја однесе чекор понапред одлучувајќи нејзината функција, на еден ден, да ја додели на 16-годишната Ава Мурто.

Мурто не креираше нови закони во средата, но во текот на денот оствари бројни средби со политичари со кои разговарала за правата на жените во технологијата.

Замената на премиерките се случила пред Меѓународниот ден на девојката на Обединетите Нации и е дел од глобална кампања на детска хуманитарна организација.

„Задоволство ми е што можам да зборувам овде денес, иако, на некој начин, посакувам да нема потреба да стојам овде. Дека кампањите како „девојките преземаат“ нема да бидат повеќе потребни. Сепак, вистината е дека уште немаме постигнато родова еднаквост – никаде на Планетата. Иако остваривме многу работи во оваа сфера, има уште многу што треба да се направи“, рече Мурдо.

Тинејџерката која активно се бори за климатските проблеми и теми околу човековите права денот го заокружила со средба со премиерката на Финска.https://platform.twitter.com/embed/index.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-1&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1313883032193990657&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fwww.radiomof.mk%2Ftinejdzherka-stana-premierka-na-eden-den-vo-finska%2F&siteScreenName=RadioMOF&theme=light&widgetsVersion=ed20a2b%3A1601588405575&width=550px

Ова е четврта година како Финска учествува во проектот „преземање на девојките“ (Girl Takeover) кој овозможува тинејџери низ целиот свет да се стават во чевлите на лидерите во политиката и други сектори во општеството на еден ден.

Оваа година фокусот е на промоција на дигиталните вештини и технолошките можности за девојките, а слични „преземања“ се случија и во Кенија, Перу, Судан и Виетнам.

Минатата година Финска беше на третото место во извештајот за родовиот јаз на Светскиот економски форум, Сепак жените и понатаму остануваат далеку помалку застапени од мажите во технолошкиот сектор.Актуелната премиерка Сана Марин стана најмладиот премиер во светот кога ја презеде функцијата на 34 години. Таа е трета жена на највисоката владина функција во историјата на Финска и ја предводи коалицијата на четири партии, сите од нив предводени од жени.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг