Connect with us

Македонија

Еве во кои општини денеска ќе има прекин на напојувањето со електрична енергија

Published

on

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 13.10.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе останат:

• од 12:00 до 14:00 часот, корисниците од ул.Партениј Зогравски бр.74а и 35б (опш.Центар);

• од 09:45 до 11:45 часот, корисниците од Кочилари, Ногаевци, Грнчиште, Скачинци, Виничани, Водоврати (опш.Велес);

• од 12:00 до 13:00 часот, корисниците од ф-ка Кватро (опш.Куманово);

• од 09:00 до 11:30 часот, корисниците од дел од Нови Село, долниот дел кон Бања Кежовица (опш.Штип);

• од 09:40 до 15:00 часот, корисниците од с.Вратница (опш.Јегуновце);

од 15:00 до 18:00 часот, корисниците од згради на раскрсница од ул.Благој Јанков Мучето и ул.Сандо Масев, односно ТТК Банка, поранечна сендвичара Кинг, Експрес-Радио, станари во зграда Гоце Арнаудов, аптека и ТА Нова Травел (опш.Струмица)

• од 12:00 до 14:45 часот, корисниците од ул.Алекса Демниевски под ул.11, 13, 15, 17, 19, 21 и 23 (опш.Ѓорче Петров);

• од 15:00 до 16:30 часот, корисниците од влез на ул.Маршал Тито 27, Уни Банка и околни објекти (опш.Штип);

• од 09:00 до 12:30 часот, корисниците од дел од ул.Козле (опш.Карпош);

• од 09:00 до 14:00 часот, исклучување на НН извод во ТЦ Автокоманда 6 (опш.Гази Баба);

• од 09:00 до 15:00 часот, корисниците од Ракитец, Долни Липовиќ и Горни Липовиќ (опш.Струмица);

• од 09:00 до 14:00 часот, корисниците од дел од ул.Хо Ши Мин од бр.100 до бр.130 (опш.Бутел);

• од 10:00 до 15:00 часот, корисниците од ул.Борче Кочоски (опш.Тетово);

• од 09:30 до 15:30 часот, корисниците од Црнилиште (опш.Прилеп);

• од 09:00 до 14:00 часот, корисниците од дел од ул.Штросмаерова, Вера Циривири, Никола Вукмировиќ, Ѓорче Петров бр.60, Вардар мебел (опш.Ѓорче Петров);

• од 09:00 до 14:00 часот, корисниците од дел од ул.Знеполе (опш.Ѓорче Петров);

• од 09:30 до 15:00 часот, корисниците од с.Ратае, с.Жилче, с.Шемшево и с.Сиричино (опш.Јегуновце);

• од 09:00 до 11:30 часот, корисниците од ул.Алекса Демниевски под ул.1, 3, 5, 7 и 9, дел од ул.Мајски манифест и Ѓуро Салај (опш.Ѓорче Петров);

• од 09:30 до 14:00 часот, корисниците од Карбинци (опш.Штип);

• од 08:00 до 14:30 часот, корисниците од с.Осиче, с.Градец, с.Габар (опш.Кратово);

• од 09:30 до 15:00 часот, корисниците од с.Стрелци (опш.Кичево);

• од 08:30 до 14:30 часот, корисниците од с.Селник (опш.Делчево);• од 12:00 до 14:00 часот, корисниците од дел од с.Карбинци, школото и Општината (опш.Штип);

• од 08:00 до 10:00 часот, корисниците од Долно Лакочереј (опш.Охрид).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг