Connect with us

Забава

Со витаминот Д до подобар имунитет и расположение

Published

on

Витаминот Д е витамин растворлив во масти, којшто е природно присутен во неколку хранливи производи. Има улога во апсорпцијата и одржувањето на рамнотежата на калциумот и фосфорот, коишто, пак, ја овозможуваат нормалната минерализација на коските и се потребни за нивниот раст. Витаминот Д има невромускулна и имуна функција. Концентрацијата на 25(ОН)D е најдобар индикатор за витаминот Д во телото. Овие концентрации не ги опфаќаат количините на витаминот Д врзан и зачуван во ткивата.

Според најновите истражувања во медицинските центри, лица коишто имаат помалку од 30 nmol/L имаат дефицит на витамин Д, оние коишто имаат од 30–50 nmol/L имаат потенцијален ризик за негов дефицит. Концентрацијата на 25(ОН)D од 50 nmol/L во серум ги задоволува 97,5 % од потребите од витаминот Д на популацијата.

ИЗВОРИ НА ВИТАМИН Д 

Храна: Многу малку од хранливите производи во природата содржат витамин Д. Свежите масни риби (лосос, туна и скуша) се најголем извор на витамин Д.

Изложување на сонце: Ултравиолетовото (УВ) Б зрачење (290–320 nm) продира во кожата и притоа се создава витамин Д3.  Комплетното покривање на телото со облека го редуцира УВ-зрачењето околу 50%, a при облачност и/или зголемено загадување се намалува зрачењето дури за 60%.

Употреба на суплементи во исхраната: Во суплементите, витаминот Д најчесто се наоѓа во две форми: Д2 (ергокалциферол) и Д3 (холекалциферол).

ЗНАЦИ ЗА НЕДОСТИГ НА ВИТАМИН Д

Болки во мускулите и коските: Константна болка во коските е еден од основните знаци за недостиг на витаминот Д. Телото ја гради коскената маса до околу 30 години и затоа може да се јави остеопорозата.

Често се чувствувате тажно: Депресијата и промените во расположението се често поврзани со недостиг на витаминот Д во телото. Серотонинот, хормонот одговорен за расположението, е стимулиран од количината на витаминот Д.

Висок крвен притисок: Хипертензијата може да биде еден од знаците на недостиг на витаминот Д.

Умор и поспаност: Недостиг на витаминот Д може да биде причина за хроничен умор. Овој симптом е особено изразен кај постарите лица.

Промени на расположението: Рецепторите за витамин Д во мозокот се наоѓаат во истите делови од мозокот каде што се и центрите за расположение и емоции. Затоа, недостигот на витаминот Д е тесно поврзан со ментални заболувања како што се стрес, анксиозност и депресија.

Дигестивни проблеми: Витаминот Д помага нашиот дигестивен систем правилно да ги апсорбира мастите. Неговиот недостаток може да доведе до повеќе цревни проблеми како што се: интолеранција на глутен, воспалителни болести на цревата и Кронова болест.

Алергии: Тој игра важна улога во регулирањето на имуниот систем и неговиот недостиг може да предизвика разни алергиски реакции како: астма, алергии на храна, егземи и алергиски ринитис. Витаминот Д заедно со цинкот игра многу значајна улога во создавањето на имуните клетки коишто нè заштитуваат од разни бактерии, вируси и други надворешни агенси.

ДИЈАГНОСТИКА ФАРМАХЕМ е секогаш тука за вас: Специјален попуст од 20% на анализата за витaмин Д во 2020 година со клучниот збор „30 години Фармахем“ за сите читатели на дневниот весник „Слободен печат“. Да бидеме подготвени со зголемен имунитет во борбата со вирусите и бактериите!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг