Connect with us

Забава

5 производи за нега на кожа кои не треба да се користат за време на студените денови

Published

on

Кога ќе се разбудите утрото и ќе видите дека летната влага е заменета со свежиот и ладен мирис на есента, тоа покажува дека сезоните официјално се менуваат. Важно е да знаете дека ова не е знак дека треба само да ја смените облеката од плакарот, но исто така и дека е време да ја подобрите вашата нега на кожата.

5 производи за нега на кожа кои не треба да се користат за време на студените денови

Промените во воздухот што се случуваат во овој период ја дехидрираат кожата, така што треба да ја хидрирате што е можно повеќе бидејќи може да се случи да се наруши нејзината pH вредност. Кога тоа ќе се случи, клетките на кожата, кои нормално стојат цврсто една до друга, ќе почнат да се одделуваат. Ова предизвикува влагата да излезе од вашата кожа побрзо и да стане „влез“ за патогени микроорганизми како што се бактериите.

Со ваквите промени во времето, кожата станува почувствителна и подложна на реакции на одредени состојки. Ова е причината зошто е важно да ги избегнувате тие состојки, бидејќи тие можат значително да ги влошат работите. Прочитајте подолу од кои производи треба да се откажете.

1. Тоници со алкохол

Иако некои тоници се направени од навлажнувачки состојки и може да се користат во зима, оставете ги сите на база на алкохол на полицата да чекаат подобри времиња. Тониците обично имаат изопропил или етил алкохол и ќе ја исчистат кожата, но таа ќе стане почувствителна, особено во зимските денови. Тоникот со хијалуронска киселина или ниацинамид ќе и помогнат на вашата кожа во овој период.

2. Глинени маски

Многу луѓе користат маски од глина за детоксикација на кожата, но тие дополнително ќе ја исушат и иритираат кожата во овој период од годината, па затоа треба да се откажете од нивното користење. Наместо тоа, можете да ја замените вашата маска од глина со навлажнувачки состојки, како што е маската од краставица.

3. Ретиноиди

Се препорачува умерена употреба на ретиноиди. Прво измијте го лицето, а потоа почекајте 30 минути пред да нанесете за да бидете сигурни дека кожата е целосно сува. Користете ги многу малку, односно еднаш или двапати неделно. Не заборавајте да нанесете еден слој навлажнувачки крем пред и по ретиноидите, бидејќи тоа и дава на кожата дополнителна заштита.

4. Мириси и есенцијални масла

Иако вашата кожа можеби нема проблеми со миризливи производи за време на потоплите месеци, тие одеднаш можат да предизвикаат иритација и чувствителност, дури и кај луѓе кои всушност можат да ги толерираат поголемиот дел од годината. Проверете ја етикетата за мириси, есенцијални масла, парфеми и слично. Доколку имате ваков производ, препорачливо е да го користите што е можно помалку.

5. Состојки за акни

Бидете внимателни со работи како салицилна киселина или бензоил пероксид. Ако имате дамки или сте склони кон акни, можеби ќе треба да ги замените состојките што ги користите. Во овој случај, ниацинамидот може да помогне во намалување на воспалението и темните дамки.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг