Connect with us

Свет

Бајден е близу до победата, но уште е неизвесно, низ САД протести

Published

on

АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ

Бајден е близу до победата, но уште е неизвесно, низ САД протести (ВИДЕО)

Продолжува напнатата трка за нов претседател на САД.

На Џо Бајден му недостигаат само шест електорски гласа за Белата куќа, но стотици илјади гласови сè уште треба да бидат изброени во клучните американски сојузни држави за да се знае исходот од тесната битка меѓу Бајден и актуелниот претседател Доналд Трамп, кој веќе почна да презема правни дејства во државите во кои Бајден направи пресврт на резултатот.

Трамповиот тим во средата поднесе тужби со барање за запирање на броењето на гласовите во Џорџија, Пенсилванија и Мичиген, а бара и пребројување на гласовите во Висконсин.

Новите резултати од изборите во Америка, кои може да го откријат конечниот победник, треба да бидат познати во попладневните часови по средноевропско време, кога се очекуваат ажурираните податоци од Невада, Џорџија и Аризона.

Невада носи шест електорски гласа и токму таа може да биде клучот за победата на Бајден.

Трамп, кој на изборната вечер прогласи победа, а секој спротивен исход го нарече кражба, се соочува со многу потежок пат до победата. За да ја продолжи трката, Трамп мора да ги освои Џорџија и Аризона или Џорџија и Невада, откако американските медиуми објавија дека Бајден победил во Висконсин и Мичиген.

Ако успее во тоа, тогаш републиканецот за потребните 270 електори од електорскиот колеџ мора да победи во Пенсилванија, каде што неговата предност стабилно опаѓа, како и во Северна Каролина.

Сегашен вкупен изборен резултат: Бајден – 264, Трамп – 214

Сегашната состојба во клучните земји каде што сè уште трае броењето (според АП, ажурирано во 10:10 часот):

Пенсилванија – води Трамп. Доналд Трамп – 50,7%, Џо Бајден – 48,1%. Изброени 89%. Државата носи 20 електорски гласа.

Невада – води Бајден. Џо Бајден – 49,3%, Доналд Трамп – 48,7%. Изброени 75%. Државата носи 6 електорски гласа.

Џорџија – води Трамп. Доналд Трамп – 49,6%, Џо Бајден – 49,2%. Изброени 98%. Државата носи 16 електорски гласа.

Северна Каролина – води Трамп. Доналд Трамп – 50,1%, Џо Бајден – 48,7%. Изброени 94%. Државата носи 15 електорски гласа.

Комплетно вооружена, полицијата во Аризона мораше да ги чува луѓето што ги бројат гласовите

Демонстранти маршираа и се собираа низ САД во средата, додека исходот од претседателските избори останува неизвесен. Повеќето демонстрации беа масовни, мирни настани организирани од прогресивни групи, кои ги повикуваа службениците да го „избројат секој глас“.

Но во некои градови, вклучувајќи ги Феникс и Детроит, приврзаниците на Трамп се собраа во центрите за пребројување гласови.

Во центарот за броење гласови во округот Марикопа, Аризона, службениците се соочија со дилема – дали привремено да престанат со броењето гласови поради гласните републикански демонстранти што се собраа пред центарот или да продолжат.

АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ

Бајден е близу до победата, но уште е неизвесно, низ САД протести (ВИДЕО)

Продолжува напнатата трка за нов претседател на САД.

Фото: ЕПА

На Џо Бајден му недостигаат само шест електорски гласа за Белата куќа, но стотици илјади гласови сè уште треба да бидат изброени во клучните американски сојузни држави за да се знае исходот од тесната битка меѓу Бајден и актуелниот претседател Доналд Трамп, кој веќе почна да презема правни дејства во државите во кои Бајден направи пресврт на резултатот.

Трамповиот тим во средата поднесе тужби со барање за запирање на броењето на гласовите во Џорџија, Пенсилванија и Мичиген, а бара и пребројување на гласовите во Висконсин.

Новите резултати од изборите во Америка, кои може да го откријат конечниот победник, треба да бидат познати во попладневните часови по средноевропско време, кога се очекуваат ажурираните податоци од Невада, Џорџија и Аризона.

Невада носи шест електорски гласа и токму таа може да биде клучот за победата на Бајден.

Трамп, кој на изборната вечер прогласи победа, а секој спротивен исход го нарече кражба, се соочува со многу потежок пат до победата. За да ја продолжи трката, Трамп мора да ги освои Џорџија и Аризона или Џорџија и Невада, откако американските медиуми објавија дека Бајден победил во Висконсин и Мичиген.

Ако успее во тоа, тогаш републиканецот за потребните 270 електори од електорскиот колеџ мора да победи во Пенсилванија, каде што неговата предност стабилно опаѓа, како и во Северна Каролина.

Сегашен вкупен изборен резултат: Бајден – 264, Трамп – 214

Сегашната состојба во клучните земји каде што сè уште трае броењето (според АП, ажурирано во 10:10 часот):

Пенсилванија – води Трамп. Доналд Трамп – 50,7%, Џо Бајден – 48,1%. Изброени 89%. Државата носи 20 електорски гласа.

Невада – води Бајден. Џо Бајден – 49,3%, Доналд Трамп – 48,7%. Изброени 75%. Државата носи 6 електорски гласа.

Џорџија – води Трамп. Доналд Трамп – 49,6%, Џо Бајден – 49,2%. Изброени 98%. Државата носи 16 електорски гласа.

Северна Каролина – води Трамп. Доналд Трамп – 50,1%, Џо Бајден – 48,7%. Изброени 94%. Државата носи 15 електорски гласа.

Комплетно вооружена, полицијата во Аризона мораше да ги чува луѓето што ги бројат гласовите

Демонстранти маршираа и се собираа низ САД во средата, додека исходот од претседателските избори останува неизвесен. Повеќето демонстрации беа масовни, мирни настани организирани од прогресивни групи, кои ги повикуваа службениците да го „избројат секој глас“.https://www.youtube.com/embed/Yd3dmy_tE7E?modestbranding=0&html5=1&rel=0&autoplay=0&wmode=opaque&loop=0&controls=1&autohide=0&showinfo=0&theme=dark&color=red&enablejsapi=0

Но во некои градови, вклучувајќи ги Феникс и Детроит, приврзаниците на Трамп се собраа во центрите за пребројување гласови.

Во центарот за броење гласови во округот Марикопа, Аризона, службениците се соочија со дилема – дали привремено да престанат со броењето гласови поради гласните републикански демонстранти што се собраа пред центарот или да продолжат.https://www.youtube.com/embed/ErbTXnR2Mfs?modestbranding=0&html5=1&rel=0&autoplay=0&wmode=opaque&loop=0&controls=1&autohide=0&showinfo=0&theme=dark&color=red&enablejsapi=0

Имено, на социјалните мрежи меѓу Трамповите гласачи се прошири тврдењето дека гласовите за Трамп нема да се сметаат во вкупниот број гласови. Дел од демонстрантите дури влегоа во центарот, па беа избркани.

Службениците во еден момент беа принудени да повикаат полиција, но центарот за броење не престана да работи во ниту еден момент. Снимка од полицијата во полна тактичка опрема објави на Твитер новинарката на Еј-би-си њуз Никол Валдес.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свет

Во ковид-пасошот нема да може да влезе вакцина што не е одобрена од ЕУ

Published

on

Европратеничката Тања Фајон рече дека Европската Унија има строги законски регулативи за одобрување и сертифицирање на вакцините и дека е очигледно дека ковид-пасошите на Унијата нема да можат да препознаат вакцина што сè уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

„Ниту една кинеска компанија сè уште не поднела барање за одобрување… Доколку биде одобрена, руската вакцина би можела да биде вклучена во верзијата на ковид-пасош на ЕУ“, изјави Фајон за Нова.рс.

Доколку се усвои таков предлог, голем број граѓани што биле вакцинирани со кинеска и руска вакцина нема да можат да ги добијат таканаречените „ковид-пасоши“ на ЕУ.

„Очекувањата се дека Комисијата ќе го усвои својот предлог за ковид-пасоши дури оваа недела. Бидејќи сè уште го нема на маса, не можам да го коментирам. Сепак, цврсто верувам дека мора да сториме сѐ што е во наша моќ за да се вратиме во нормала што е можно побрзо. Верзијата на ковид-пасош на ЕУ може да биде само едно од решенијата за полесно патување и преминување на границата“, вели Фајон за Нова.рс.

Таа вели дека останува убедена дека таквата иницијатива мора да остане недискриминаторска, како и дека мора да се почитуваат правото на поединецот за заштита на податоци и приватност. Како што посочува, постојат стандарди за квалитет, безбедност и ефикасност што треба да се почитуваат и да се земат предвид.

„Што се однесува на признаените вакцини, ЕУ има строги законски регулативи за одобрување и сертифицирање на вакцините. Очигледно е дека верзијата на ЕУ за ковид-пасош не може да препознае вакцина што сè уште не е одобрена од ЕМА. Особено кога станува збор за кинески вакцини, ниту една компанија од Кина не поднесе барање за одобрување на пазарот. Затоа, ваквите вакцини не можат да се разгледуваат во ЕУ“, наведува Фајон.

Сепак, таа потсетува дека ЕМА ја разгледува усогласеноста на руската вакцина Спутник V со вообичаените стандарди на ЕУ, кога станува збор за ефикасноста, безбедноста и квалитетот и наведува дека тоа се проверува од 4 март годинава.

„Дури откако ЕМА ќе ја одобри вакцината Спутник V, таа ќе може да се вклучи во шемата за пасоши на ЕУ“, вели Фајон.

Continue Reading

Свет

Учебна година во Грција: Учениците од денеска до 29 март на онлајн настава

Published

on

Во наредните две седмици, почнувајќи од денеска, ќе бидат затворени сите основни и средни училишта во Грција и онлајн настава ќе следат и учениците во деловите од земјата каде што претходно се одржуваше редовна настава со физичко присуство, јави дописничката на МИА од Атина.

Одлуката беше соопштена во петокот, по препораката на Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција, а во сила е до 29 март, кога, доколку дозволат епидемиолошките податоци, се очекува учениците да се вратат во училишните клупи.

Грција, согласно епидемиолошката слика во секој од регионите е поделена во две зони темноцрвена („многу зголемена опасност”) и црвена („зголемена опасност”), а до петокот, учениците од основните и дел од средните училишта во црвената зона следеа настава со физичко присуство.

Continue Reading

Свет

Шведска и Кипар привремено го запреа вакцинирањето со АстраЗенека

Published

on

Шведска и Кипар објавија дека привремено ја запираат вакцинацијата против ковид-19 со вакцината АстраЗенека, додека експертите предупредуваат дека одлуката може да биде „катастрофа“.

„Шведската агенција за јавно здравје одлучи да ја суспендира вакцината АстраЗенека сè додека Европската агенција за лекови (ЕМА) не ги испита сомнителните несакани ефекти“, се вели во соопштението на здравствената агенција.

Данска и Норвешка пријавија изолирани случаи на крварење, згрутчување на крвта и мал број на тромбоцити по вакцинирањето со вакцината АстраЗенека.

Шведската агенција за лекови во понеделникот соопшти дека меѓу луѓето вакцинирани со вакцината АстраЗенека, во 10 случаи е пријавено дека луѓето имаат згрутчување на крвта, и во еден случај дека едно лице има низок број на тромбоцити, но не во комбинација.

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел за шведскиот ТВ4 изјави дека сега се појавиле некои нови несакани ефекти.

„Некои луѓе добија тромбови во различни делови од телото, додека некои пријавија мало крварење на кожата. Ова е прилично сериозно нарушување“, рече Тегнел.

И Венецуела објави дека нема да ја одобри вакцината.

Германија, Франција и Италија во понеделникот соопштија дека ќе престанат да ја користат вакцината на АстраЗенец, откако неколку земји пријавија сериозни несакани ефекти, а Светската здравствена организација соопшти дека нема докази за поврзаност.

Професор по експериментална медицина на Империјал колеџ во Лондон изјави дека одлуката за привремено прекинување на вакцинацијата со вакцината АстраЗенека може да биде „катастрофа“.

„Мислам дека е катастрофа за вакцинациите во Европа, што во некои земји е на некаков несигурен терен“, рече тој.

Тој рече дека оние што имаат намера да примат вакцина не треба да се грижат и додаде дека е јасно дека придобивките од вакцинацијата ги надминуваат можните грижи за прилично ретка појава на тромб.

Европската агенција за лекови (ЕМА) претходно соопшти дека испитува „одреден број“ случаи на коагулација на крв кај луѓе кои примиле вакцина, истакнувајќи дека таа сепак може да се користи.

„Додека трае нејзината истрага, ЕМА останува на ставот дека придобивките од вакцината АстраЗенецин во превенцијата на ковида-19, која носи ризик од хоспитализација и смрт, го надминуваат ризикот од несакани ефекти“, европскиот регулатор кажа.

За четврток е најавен вонреден состанок, на кој ЕМА ќе одлучи дали вакцинацијата ширум ЕУ ќе биде прекината со АстраЗенека.

АстраЗенека во неделата објави дека внимателна анализа на сите достапни безбедносни податоци од повеќе од 17 милиони луѓе вакцинирани во Европската унија и Велика Британија со својата вакцина ковид-19 не покажа докази за зголемен ризик од белодробна емболија, длабока венска тромбоза или тромбоцитопенија, но земјите очигледно на податоците на АстраЗенека не им веруваат до крај.

Continue Reading

Трендинг