Connect with us

Балкан

Захариева: Да не сте ги допреле оние кои се чувствуваат како бугари во Македонија

Published

on

„Не сакаме да им кажеме на бугарските граѓани како да се дефинираат себеси. Не е тоа проблемот. Кабинетот е обединет по прашањето за Македонија, јас сум во постојан контакт со премиерот Бојко Борисов. Какви било шпекулации дека некој ќе промени нешто во последен момент не одговараат на вистината “, категоричен е Захариева.

Според неа, треба да гледаме со добра волја да го спроведеме договорот потпишан меѓу двете страни, а не да бараме начини да го заобиколиме.

Ние не сакаме бугарско малцинство во СР Македонија, бидејќи тоа значи признавање на работата на оние кои работеа 75 години за уништување на бугарската самосвест на тамошното население, за нејзино бришење. Таму мора да се создадат услови за луѓето што се изјаснуваат за бугарската самосвест во СР Македонија да не бидат дискриминирани и слободно да можат да изјавуваат какви се, нагласи Екатерина Захариева.

За жал, слушнавме многу говори од другата страна на границата. Преговорите мора да работат, сè уште не сме се согласиле за сите прашања да кажеме да. Премиерот Борисов исто така и објасни на канцеларката Ангела Меркел дека напредокот не е доволен, рече нашиот прв дипломат.

Во врска со работата на Заедничката бугарско-македонска комисија и договорот што историчарите го постигнале за 5 лица од средниот век, важно е дека овој резултат не е објавен јавно и не е влезен во учебниците. Ова значи дека резултатот од нејзината работа е минимален бидејќи не стигнал до македонското општество.

Екатерина Захариева ја коментираше и нејзината самоизолација откако стана јасно дека заменик-министерот Петко Доиков има позитивен тест за коронавирус.

Балкан

Во Хрватска почина 12-годишно девојче од Ковид-19

Published

on

Девојче на возраст од 12 години почина од Ковид-19 во Хрватска.

На денешната прес-конференција на Кризниот штаб, речено е дека штотуку ја примиле веста за девојчето кое починало од Ковид-19, дека тоа имало тежок кардиолошки проблем.

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 1.445 нови случаи со корона вирус, а бројот на активни случаи изнесува 5.490.

Од нив 889 пациенти се лекуваат во болница, додека 84 се на респиратор.

Починаа уште 12 пациенти со Ковид-19 или вкупно досега 5.709.

Досега се забележани 253.310 заразени, а оздравеа 242.111 лица.

До денеска тестирани се 1.447.365 примероци, од кои 8.676 во последните 24 часа.

На прес-конференцијата на Штабот рекоа дека пред една недела имало 962 новозаболени, а недела пред тоа 747.

„Во првите три дена од оваа недела имаме 2.265 новозаболени, а минатата недела имаше 46 отсто помалку. Инциденцата е 222.7“, додадоа од Штабот.

Continue Reading

Балкан

Од среда до понеделник во Србија работат само продавниците за храна, аптеките и пумпите

Published

on

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека од среда до понеделник во земјата ќе биде затворено сè освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи.

По седницата на Републичкиот кризен штаб за сузбивање на епидемијата на коронавирусот, Брнабиќ рече дека нема да има полициски час.

Како што изјави таа, овие мерки се компромисно решение бидејќи медицинскиот дел од Кризниот штаб побарал блокада во траење од 14 дена.

Во Србија, според вчерашните податоци, за 24 часа за коронавирус биле тестирани 15.265 примероци, од кои 4.634 биле позитивни.

Уште 28 пациенти починаа, вкупно 4.747 од почетокот на епидемијата.

Хоспитализирани се 4.516 пациенти, од кои 219 се на апарати за дишење.

Според последните податоци, досега во Србија се извршени вкупно 2.029.388 вакцинации.

Втората доза на вакцината ја примиле 790.852 граѓани.

Continue Reading

Балкан

Четири земји од регионот со поголема смртност од Ковид 19 од Македонија

Published

on

Се подобрува сликата во однос на смртноста предизвикана од Ковид 19 во Македонија. Според официјланите податоци објавени на Worldometer, сервис кој ја следи статистиката поврзана со Ковид во целиот свет, Македонија е на петто место во регионот по смртност. Само пред неколку месеци беше прва во регионот по овој параметар што укажува на тоа дека состојбата се подобрува.

Имено, во Македонија има починато 1593 лица на 1 милион жители, а пред нас се, Бугарија со 1625 починати на милион жители, Босна и Херцеговина со 1667, Црна гора со 1797 и на прво место по смртност е Словенија со 1892 починати на еден милион жители. Подобрување се бележи и во однос на бројот на заразени, Македонија подолго време имаше стабилна епидемиолошка слика и тоа придонесе да се подобри статистиката и во однос на овој параметар. Земјата се наоѓа на 24 место во Европа по однос на вкупен број заразени на 1 милион жители и има малку над 54.000 заразени на еден милион.

Во споредба со регионот, Македонија има помалку заразен од Србија, Хрватска, Словенија и Црна Гора која најлошо стои од сите земји од регионот со преку 133.000 заразени на еден милион.

Continue Reading

Трендинг