Connect with us

Живот

Три важни причини зошто треба да се вакцинираме против сезонски грип

Published

on

Здравјето не е само убав подарок во кој треба да уживаме. Баш напротив, треба редовно и правилно да се грижиме за нашето здравје за да уживаме во што повеќе среќни и значајни денови.

Секоја година здравјето се соочува со добро познат противник кој често ја менува маската – сезонскиот грип. Тој, сам по себе, не звучи толку застрашувачки за младите и активни луѓе. Но, дали пропуштаме нешто?

Да, често забораваме дека овие млади и работоспособни луѓе се во контакт со нивните најблиски, родителите, поширокото семејство и пријателите. Тие се во контакт со деца и со бремени жени. Со роднини кои имаат хронични болести – некои од нив припаѓаат на критичните категории граѓани, кои имаат сериозни компликации секогаш кога ќе имаат допир со сезонскиот грип. А за некои од нив средбата со сезонскиот грип има фатален крај.

Нашиот живот е и онака доволно динамичен и полн со стресни моменти. Со редовна грижа за здравјето, може да бидеме спокојни барем на ова поле. Има многу причини поради кои треба да се вакцинирате против сезонски грип, но во овој текст ќе ги споделиме со вас само трите најважни.

Ова е единствената докажана заштита против сезонскиот грип

Јадењето на свежо овошје и зеленчук полни со витамини и минерали е секогаш добра идеја. Исто така, препорачливо е да се избегнуваат групни собири и преполни јавни места, особено во текот на сезоната на грипови. Сепак, овие мерки не се доволни сами од себе за да се заштитиме од грипот.

Вакцините против инфлуенца до ден денес остануваат единствената превенција против инфлуенца. Секоја година, Светската здравствена организација ги проучува карактеристиките на грипот кои ќе преовладуваат во претстојната сезона и го обновува составот на вакцината за да ја направи што е можно поефективна. Истражувањата покажуваат дека вакцините против грип го намалуваат бројот на смртни случаи, потребата од интензивна нега во болниците и хоспитализацијата на пациенти во болниците. Може да заклучиме дека дури и ако се заразите со грипот откако ја имате примено вакцината, ризикот од компликации е многу помал и штетата која грипот може да ја предизвика е мала и скоро незабележлива.

Кој не би сакал да биде заштитен од напорните вируси? Покрај заштитата која самите ја добиваме со вакцинација, исто така се грижиме и за другите. Затоа, да преминеме на втората причина.

Обезбедуваме пасивна заштита за оние кои ги сакаме

Во скоро секое семејство во Македонија има барем еден член кој припаѓа на ризичните групи граѓани:

  • бремени жени
  • луѓе со хронични болести
  • роднини над 65-годишна возраст

Со тоа што живеете заедно со нив, може ненамерно да ги ставите во ризик.

Тие се многу достапни, погодни за деца и за возрасни

Многу родители не ги вакцинираат своите деца бидејќи сметаат дека не постојат соодветни вакцини против грип за нив. Но вистината е дека веќе постојат такви вакцини кои можат да се користат на деца над 6-месечна возраст. Преглед кај матичниот доктор пред имунизацијата е сепак задолжителен и препорачлив.

Голем дел од пензионерите не се вакцинираат бидејќи едноставно не можат да си ја дозволат вакцината. За среќа, во 2019 година за првпат во Македонија беа набавени бесплатни вакцини за луѓето над 65 години, преку Националната програма за подобрување на превенцијата на сезонски грип. Во 2020 година, постарите луѓе кои беа дел од ризичните групи граѓани уште еднаш ја имаа шансата да се погрижат за нивното здравје со бесплатна вакцина против грип.

Добро е да се потсетиме дека луѓето со кардиоваскуларни болести имаат трипати поголеми шанси да доживеат срцев удар по боледувањето од инфлуенца. Оваа закана останува во телото 60 дена откако ќе се појават првите симптоми на вирусот. Затоа е јасно зошто на овие луѓе им е толку потребна заштита во сезоната на грипови и вируси.

Многумина и понатаму тврдат дека сезонскиот грип не е толку опасен. Ова тврдење е точно само ако го продолжиме со зборовите „…ако си соодветно заштитен“.

Ви посакуваме мирна зима и денови исполнети со радости и здравје.

tri-vazhni-prichini-zoshto-treba-da-se-vakcinirame-protiv-sezonski-grip-02.jpg

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Живот

Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка: Неверојатно моќна комбинација што го зајакнува целиот организам!

Published

on

И Египќаните го користеле целерот како лек, а истражувањата покажале дека овој зеленчук навистина е одличен производ и извор на голема количина на витамини и минерали. Содржи витамини К, Е, Ц и Б. Богат е со калциум и со фолна киселина, а има и силно диуретичко дејство.

Може да се јаде свеж, но доколку не сте љубители на вкусот на овој зеленчук, можете да направите и сок. Еднакво добро ќе влијае врз организмот.

Дури и Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка. Во една пригода, на своите следбеници на Инстаграм им открил дека верува дека токму овој сок е заслужен за неговото добро здравје.

„Добро утро на сите. Значи, вака јас го започнувам секој мој ден. Најпрво, земам малку топла минерална вода со лимон и лимета. Потоа, отворам фрижидер, каде што чувам зелени стебленца целер. Ги ставам во соковник за ладно цедење за да добијам сок од целер.

Овој сок е полн со минерали, соли и сè уште неоткриени елементи кои го прочистуваат црниот дроб. Прави чуда, како за мене и мојата сопруга, така и за нашите деца. Но тие не го пијат чист, туку со додаток сок од краставица или јаболко“, открил Новак.

А еве што вели науката и спроведените истражувања. Зошто целерот е толку добар и зошто треба редовно да се најде на вашето мени:

Може да го снижи крвниот притисок

Целерот содржи фталид, соединение кое го намалува производството на хормонот за стрес, ги опушта мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот што го има во целерот ги стабилизира отчукувањата на срцето и го снижува крвниот притисок.

Може да го регулира нивото на холестерол

Бутилфталидот е единствено соединение кое помага во одржувањето нормално ниво на холестерол, а сето тоа придонесува за добра функција на срцето.

Continue Reading

Живот

Починала глумицата Даринка Чалениќ, легендарната Дара од „Жикина династија“

Published

on

Актерката Даринка Дара Чалениќ починала на 87-годишна возраст, по долго и тешко боледување.
Погребот ќе се одржи со најблиското семејство, во Нови Сад.
Дара Чалениќ е родена на 18. јули 1934. година во Нови Сад, каде што завршила основно училиште, средно училиште и Гимназија за глума на Српскиот народен театар. Првиот ангажман го добила во 1949. година во Националниот театар во Краjљево, потоа се преселила во театрите во Ужице и Сомбор, а во 1954 година станала член на Српскиот народен театар во Нови Сад.


Таа се преселила во Современиот театар во Белград во 1960. година, а во 1964. година во Југословенскиот драмски театар. Во 1974. година, таа станува хонорарен уметник. Во 1988. година, таа се повлекла.
Дара Чалениќ на сцената играла повеќе од 40. главни улоги, и глумела во многу драмски претстави, разни серии, забавни и детски програми на телевизија. Таа играше голем број улоги во филмот, а на пошироката јавност и е позната по улогата на Дара во „Жикина династијата“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Continue Reading

Живот

МНТ подготвува два нови проекти

Published

on

На сцената на МНТ во тек се подготовките на два проекти поддржани од Годишната програма на Министерството за култура на РСМ за 2021 година.

Претставата „Само глас” од Нина Плавањац е во режија на Марјан Неќак, кој воедно е автор на музиката, сценограф и дизајнер на светло. Во неа играат првенците на МНТ, Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, а премиерната изведба се очекува кон крајот на мај 2021 година.

„Само глас” е приказна за силна и талентирана  жена, која преку ниска постапка го доживува најпонижувачкиот момент во својот живот, борејќи се за сопствениот идентитет. Позната е само Таа, бидејќи во нејзината личност се измешани повеќе архетипови: на ќерка, на дете, на жена, на љубовница, на ѕвезда, на протагонистка и на антагонистка.

Вториот проект е „Митре Стрелата во земјата на чудата “/ „Тибам Штркот” од Зоран Спасов-Ѕоф, работен според еден од најчитаните текстови во 2008 година. Овој текст ќе ја доживее својата праизведба во режија на Јордан Симонов, а главниот лик го игра Александар Микиќ. Насловот на претставата е инспириран од животната сторија на јунакот Митре Стрелата во Канада. Како што вели авторот, ова дело е обид да се види Канада со македонски очи, но и да се доживее со космополитска душа, да се доловат измешаните чувства на љубов, среќа, тага, радост, носталгија… Ракописот е пишуван на скопски сленг, во лајт варијанта – дијалект што сè помалку се зборува, полека изумира и го снемува од скопските улици.

Continue Reading

Трендинг