Connect with us

Забава

Како да ја победите главоболката со помош на масажа со крпа?

Published

on

Многу работи се предизвикувач на главоболки. Понекогаш, тоа се заморот и несоницата, претерувањето со алкохолот, дехидрираноста, многуте обврски, стресот или хормоналната нерамнотежа. Не се препорачува често земање лекови против болки, па затоа е најдобро да пробате некое природно решение за главоболка, како што е масажата.

Масажата со крпа влијае на циркулацијата на крвта во пределот на главата и на вратот, што во повеќето случаи помага да се отстранат напнатоста и болката. Освен тоа, масажата на главата е многу релаксирачка, па затоа е добар начин да се ослободите од мислите што ве оптоваруваат.

Масажата со крпи може да биде решение за главоболката

Можете сами да направите терапевтска масажа на главата со крпа или да побарате некој да ви помогне. За почеток, најдете крпа со средна големина и дебелина (најдобро е да користите крпа за раце). Виткајте ја дијагонално, така што ќе добиете цврст валјак и ставете го под тилот додека сте во седечка положба. Држете го затегнат зад главата, користејќи ги двете раце. Потоа, движете ја крпата од главата надолу, преку вратот до рамената. Направете го тоа ритмички и интензивно за да ја забрзате циркулацијата.

Масирајте ја областа неколку минути, а стимулацијата ќе биде доволна за да ја ублажите главоболката. Ако болката не поминува, направете пауза од 10 минути и повторете ја постапката. Масажата со крпа го релаксира пределот на главата и на вратот, помага за ослободување на грчевите и позитивно влијае на приклештените прешлени во пределот на вратот.

Во случај на силна главоболка, масажата на главата треба да се комбинира со дополнителна терапија, со чаша чај од нане, што ќе влијае на проширување на крвните садови. Ако главоболките ви се чести, многу изразени или придружени со вртоглавица и гадење, задолжително посетете лекар.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг