Connect with us

Живот

Седум работи кои го зголемуваат ризикот од компликации при зараза со КОВИД-19

Published

on

Секоја личност реагира различно на коронавирусот – некои немаат никакви симптоми, некои имаат лесна до умерена болест, а некои тешко ги погодува и им треба медицинска грижа, па дури и респиратор. Но, низа фактори можат да утврдат како вашето тело ќе реагира на вирусот и дали Ковид-19 ќе предизвика компликации. Еве ги главните такви фактори.

1. Возраст
Светската здравствена организација (СЗО) наведува дека околу 95 проценти од луѓето кои починале од Ковид-19 биле над 60 години. Како што возраста се зголемува, така се зголемува и ризикот од развој на компликации и смрт. Како што старее човекот, така се намалува и способноста на организмот да се бори против вирусот.

2. Локација
Местото на живеење исто така игра улога. На пример, кога бројот на нови случаи во Њујорк почна да расте, многумина заминаа на други места каде што имаа друг дом за домување, што доведе до ширење на вирусот и на тие други места.

3. Дебелина
Дебелината е еден од факторите кои влијаат на сериозноста на болеста Ковид-19. Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) наведува дека секое лице чиј индекс на телесна маса е поголем од 40 е дебел.

4. Дијабетес
Иако луѓето со дијабетес не се изложени на зголемен ризик од инфекција со коронавирусот, тие можат да доживеат сериозни компликации од ковид поради дијабетес. Една од особено опасните компликации со кои може да се соочат дијабетичарите е поголем ризик од дијабетична кетоацидоза, што може да резултира со кома, па дури и смрт.

5. Висок крвен притисок и хипертензија
Ако некое лице има крвен притисок над 130/80, може да се развијат компликации ако се зарази со Ковид-19. Според едно истражување, 5,6 проценти од луѓето кои починале во Кина и биле заразени, имале и висок крвен притисок.

6. Срцеви заболувања
Иако коронавирусот првенствено ги напаѓа белите дробови, болеста може да го компромитира и срцето, вели Орли Вардени, вонреден професор по медицина. Покрај тоа, ако масното ткиво се акумулира околу коронарните артерии, влијанието на вирусот може да биде далеку посериозно и може да предизвика срцев удар или срцева слабост.

7. Хронично заболување на белите дробови
Поради начинот на кој вирусот го напаѓа телото, луѓето со проблеми на белите дробови, како што се астма, емфизем и хронично опструктивно белодробно заболување (ХОББ), можат да се соочат со сериозни компликации – вклучувајќи пневмонија и вишок течност во белите дробови. Покрај тоа, пушачите исто така се изложени на поголем ризик кога станува збор за Ковид-19, според СЗО, пишува BestLife.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Живот

Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка: Неверојатно моќна комбинација што го зајакнува целиот организам!

Published

on

И Египќаните го користеле целерот како лек, а истражувањата покажале дека овој зеленчук навистина е одличен производ и извор на голема количина на витамини и минерали. Содржи витамини К, Е, Ц и Б. Богат е со калциум и со фолна киселина, а има и силно диуретичко дејство.

Може да се јаде свеж, но доколку не сте љубители на вкусот на овој зеленчук, можете да направите и сок. Еднакво добро ќе влијае врз организмот.

Дури и Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка. Во една пригода, на своите следбеници на Инстаграм им открил дека верува дека токму овој сок е заслужен за неговото добро здравје.

„Добро утро на сите. Значи, вака јас го започнувам секој мој ден. Најпрво, земам малку топла минерална вода со лимон и лимета. Потоа, отворам фрижидер, каде што чувам зелени стебленца целер. Ги ставам во соковник за ладно цедење за да добијам сок од целер.

Овој сок е полн со минерали, соли и сè уште неоткриени елементи кои го прочистуваат црниот дроб. Прави чуда, како за мене и мојата сопруга, така и за нашите деца. Но тие не го пијат чист, туку со додаток сок од краставица или јаболко“, открил Новак.

А еве што вели науката и спроведените истражувања. Зошто целерот е толку добар и зошто треба редовно да се најде на вашето мени:

Може да го снижи крвниот притисок

Целерот содржи фталид, соединение кое го намалува производството на хормонот за стрес, ги опушта мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот што го има во целерот ги стабилизира отчукувањата на срцето и го снижува крвниот притисок.

Може да го регулира нивото на холестерол

Бутилфталидот е единствено соединение кое помага во одржувањето нормално ниво на холестерол, а сето тоа придонесува за добра функција на срцето.

Continue Reading

Живот

Починала глумицата Даринка Чалениќ, легендарната Дара од „Жикина династија“

Published

on

Актерката Даринка Дара Чалениќ починала на 87-годишна возраст, по долго и тешко боледување.
Погребот ќе се одржи со најблиското семејство, во Нови Сад.
Дара Чалениќ е родена на 18. јули 1934. година во Нови Сад, каде што завршила основно училиште, средно училиште и Гимназија за глума на Српскиот народен театар. Првиот ангажман го добила во 1949. година во Националниот театар во Краjљево, потоа се преселила во театрите во Ужице и Сомбор, а во 1954 година станала член на Српскиот народен театар во Нови Сад.


Таа се преселила во Современиот театар во Белград во 1960. година, а во 1964. година во Југословенскиот драмски театар. Во 1974. година, таа станува хонорарен уметник. Во 1988. година, таа се повлекла.
Дара Чалениќ на сцената играла повеќе од 40. главни улоги, и глумела во многу драмски претстави, разни серии, забавни и детски програми на телевизија. Таа играше голем број улоги во филмот, а на пошироката јавност и е позната по улогата на Дара во „Жикина династијата“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Continue Reading

Живот

МНТ подготвува два нови проекти

Published

on

На сцената на МНТ во тек се подготовките на два проекти поддржани од Годишната програма на Министерството за култура на РСМ за 2021 година.

Претставата „Само глас” од Нина Плавањац е во режија на Марјан Неќак, кој воедно е автор на музиката, сценограф и дизајнер на светло. Во неа играат првенците на МНТ, Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, а премиерната изведба се очекува кон крајот на мај 2021 година.

„Само глас” е приказна за силна и талентирана  жена, која преку ниска постапка го доживува најпонижувачкиот момент во својот живот, борејќи се за сопствениот идентитет. Позната е само Таа, бидејќи во нејзината личност се измешани повеќе архетипови: на ќерка, на дете, на жена, на љубовница, на ѕвезда, на протагонистка и на антагонистка.

Вториот проект е „Митре Стрелата во земјата на чудата “/ „Тибам Штркот” од Зоран Спасов-Ѕоф, работен според еден од најчитаните текстови во 2008 година. Овој текст ќе ја доживее својата праизведба во режија на Јордан Симонов, а главниот лик го игра Александар Микиќ. Насловот на претставата е инспириран од животната сторија на јунакот Митре Стрелата во Канада. Како што вели авторот, ова дело е обид да се види Канада со македонски очи, но и да се доживее со космополитска душа, да се доловат измешаните чувства на љубов, среќа, тага, радост, носталгија… Ракописот е пишуван на скопски сленг, во лајт варијанта – дијалект што сè помалку се зборува, полека изумира и го снемува од скопските улици.

Continue Reading

Трендинг