Connect with us

Забава

Родителите можат да контролираат што нивните деца гледаат на ТикТок

Published

on

Платформата за кратки видеа, ТикТок (TikTok), воведе промени во апликацијата за да им овозможи поголема контрола на родителите врз приватноста на профилите на нивните деца и она што тие го прават додека се приклучени на апликацијата. Новите опции се дел од функцијата наречена „Семејно Поврзување“ (Family Pairing).

Поголемиот дел од промените се однесуваат на приватноста, па така, меѓу другото, родителите сега можат да одлучат кој сè може да да има пристап до прифилите на нивните деца и кој може да ги гледа видеата што тие ги објавуваат. Промените им овозможуваат на родителите и да им забранат пристап на децата до одредени корисници, видеа, хаштагови или песни за кои сметаат дека се несоодветни. За да постигнат контрола врз содржините, потребно е родителите прво да креираат свој профил на ТикТок и потоа да го поврзат со оној на децата. Откако ќе се поврзат двата профила, родителите ќе можат да ги контролираат поставките преку нивните сопствени телефони.

Ова е чекор напред во напорите на ТикТок за заштита на безбедноста на тинејџерите, откако платформата подолго време се соочува со реакции и поплаки од страна на родителите поради несоодветните содржини на кои децата можат да наидат на платформата.

ТикТок претходно плати 5,7 милиони американски долари за да ги разреши обвинувањата од Федералната комисија за трговија на САД дека го нарушил законот за приватност на децата.

Ова е само еден од судирите кои ТикТок ги има со властите во САД. Откако пред неколку месеци на нејзината матична компанија „БајтДенс“ (ByteDance) ѝ беше наложено да ги продаде своите американски филијали, администрацијата на претседателот во заминување Доналд Трамп сега ѝ даде нов краен рок за купопродажба на компанијата– 27 ноември. До тогаш се очекува да заврши збунувачкиот случај за купопродажба на ТикТок кој започна летово.

Претходно, федерален судија од сојузната држава Пенсилванија ја блокираше наредбата на Министерството за трговија на САД, според која ТикТок требаше да биде забранет од 12 ноември.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг