Connect with us

Забава

Кои се поволностите на кредитни картички?

Published

on

Не секој од нас секогаш ги има на располагање сите потребни средства за да може да си го дозволи тоа што му е неопходно, или пак она што му е желба.

Најбезбеден и најсигурен начин за да ги добиеме тие потребни дополнителни средства се банкарските кредитни картички. Кредитните картички овозможуваат користење на средства во висина на кредитниот лимит кој е одобрен од банката.

Конкретно Халкбанк АД Скопје, една од највисоко рангираните банки на македонскиот финансиски пазар, нуди повеќе видови Visa и Mastercard кредитни картички со голем број поволности и предности. Сите кредитни картички овозможуваат пристап до одобрениот кредитен лимит во кое било време, истите се меѓународни, поддржуваат интернет плаќања без провизија за трансакции на домашни и странски интернет страни и ги поседуваат највисоките стандарди за безбедност при интернет плаќање 3D Secure – Verified by Visa – VbV и MC Secure Code.

Mastercard Standard и Mastercard Credit Contactless кредитните картички нудат можност за плаќање на минимален долг во износ од 5% и плаќање и до 60 рати без камата кај партнерите на Халк. Mastercard Credit Contactless која е бесконтактна картичка овозможува брзо и безбедно плаќање на износ до 2000 ден. без потреба од внесување на пинот на картичката. Третиот вид на Mastercard кредитни картички е Mastercard World Contactless кредитен лимит до 1.200.000 ден., минимален револвинг кредитен лимит до 100.000 ден., месечна минимална отплата на 10% од искористениот кредит, плаќање до 60 рати без камата и купување со попуст кај одредени Халк партнери. Со оваа картичка имателот станува дел од Mastercard Platinum клубот каде имате можност да ги користите сите негови привилегии и бенефиции, како и да бидете дел од Lounge Key програмата.

Visa Classic кредитните картички нудат плаќање на минимален долг од 5%, плаќање и до 60 рати без камата кај партнерите на Халк, како и можности за купување со попуст. Visa Gold кредитната картичка нуди кредитен лимит до 60.000 ден. и исто така плаќање на минимален долг од 5%, плаќање и до 60 рати без камата кај партнерите на Халк како и можности за купување со попуст. Со Visa Gold кредитните картички добивате AMSM Europe Premium Картичка и привилегии при патувањата. Visa PayWave Credit картичките се со фиксна каматна стапка од 7,7% и е достапна за сите физички лица, клиенти на банката, кои имаат редовни примања од плата или пензија. Со оваа картичка имате можност да плаќате 2, 3, 6, 12 и 24 рати во зависност од износот на направената трансакција на ПОС-терминали, интернет, АТМ на Халкбанк и во сите други банки во земјата и во странство. Плаќањето на рати автоматски се пресметува зависно од износот на трансакцијата на која се пресметува камата, без грејс период. Максималниот кредитен лимит на овој вид кредитни картички достигнува до 5 плати, односно 200.000 ден.

Кредитниот лимит ќе биде одреден во склад со вашите можности и, се разбира, кредитните политики на Банката. За сите кредитни картички може да се аплицира онлајн или во најблиската Халк филијала, а истата ќе биде изработена во рок од 2 работни денови по одобрувањето.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Овие хороскопски знаци се вистински гении и сите им завидуваат

Published

on

Луѓето родени во овие хороскопски знаци се исклучително интелигентни и креативни, сакаат да ги прават работите на свој начин, поради што на другите понекогаш им изгледаат ексцентрични и чудни.

Девица

Луѓето родени во знакот на Девица се многу љубопитни, тие доведуваат во прашање сè, тоа е. тие не земаат ништо здраво за готово затоа што секогаш сакаат да научат нешто ново. Тие се креативни, имаат свој, иновативен начин на кој обично гледаат на работите и решени се да најдат решение и за најтешките проблеми.

Скорпија

Скорпиите се мистериозни и претежно тивки, што им помага да забележат работи што другите лесно ги пропуштаат. Тие се чувствителни и секогаш се свесни за својата околина, добро ги проценуваат силните и слабите страни на луѓето околу нив.

Водолија

Луѓето родени во знакот на Водолија се многу прилагодливи на различните животни околности и секогаш се отворени за нови идеи. Тие можат да гледаат на работите многу објективно и да најдат добро решение. Тие се флексибилни и иновативни.

Риби 

Луѓето родени во знакот Риби се неверојатно креативни и иновативни. Нивната фантазија е безгранична и затоа секогаш се полни со добри и необични идеи. Тие се исклучително емоционално интелигентни, што многу им помага во животот.

Continue Reading

Забава

Хороскопски знаци кои често се параноични и исплашени

Published

on

Нормално е и природно е понекогаш да се чувствуваме исплашено од некоја ситуација, но постојат луѓе кои почесто чувствуваат страв или се понесигурни од останатите.

Постојат четири хороскопски знаци кои потешко им веруваат на другите, потешко стекнуваат доверба и се многу недоверливи кон останатите.Овен

Луѓето родени во овој знак мислат дека сите ги лажат. Тоа е затоа што се плашат дека луѓето ќе ги измамат и на крајот ќе ги издадат. Затоа, не веруваат никому и се недоверливи кон луѓето кои ги запознаваат.

Девица

Секогаш се внимателни и свесни за околината што ги опкружува. Претпоставуваат дека постои нешто најлошо во луѓето и често прават сценарија поради кои се чувствуваат исплашено и беспомошно.Скорпија

Многу се емотивни и чувствителни луѓе, па не е чудно што се со резерва кон луѓето кои ги познаваат. Често без причина се чувствуваат исплашено и стануваат загрижени, во сè гледаат потенцијална опасност и опседнати се со смртта.Јарец

Јарците се неверојатно талентирани души и често чувствуваат дека не им се дава доволно заслуга. Се чувствуваат параноично поради фактот дека луѓето ги оставаат на страна и ги игнорираат нивните таленти.

Continue Reading

Забава

Српската естрада денеска на едно место – Цеца на суд со Карлеуша, раперот Раста на рочиште за изречување казна

Published

on

Пејачките Јелена Карлеуша и Светлана Цеца Ражнатовиќ, но и раперот Стефан Џуриќ Раста, денес во исто време имаа работа со судството.

Пејачите се појавија на суд поради тужби за клевета, а Раста денеска беше осуден за нелегално поседување наркотици.

Кога Светлана Ражнатовиќ се доближила до зградата на судот, насобраните фоторепортери ја известија дека не биле само таа и Јелена денес во присуство на адвокат.

– Значи, Растица е тука. Па, убаво место да се собереме, рекла Цеца со насмевка.

Continue Reading

Трендинг