Connect with us

Македонија

Шумската полиција после 12 години доби чизми

Published

on

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска одржа пресконференција во големата сала на МЗШВ, по повод набавката на нова лична заштитна опрема за потребите на Шумската полиција.

Шумската полиција, која функционира во рамките на Министерството, како овластени службени лица со посебни законски овластувања, после 12 години доби нова лична заштитна опрема.

Секторот Шумска полиција вработува 383 лица од кои 334 Овластени службени лица: командири, заменици командири и шумски полицајци и 49 административни службеници.

„Сите Шумски полицајци, најпрвин ќе бидат задолжени со полувисоки чизми за чија набавка беше спроведена постапка за  јавна набавка од страна на МЗШВ. Тендерската постапка е успешно завршена и еве денеска пред вас е изложен моделот кој ја помина нашата интерна контрола на квалитет, по што во следниве неколку дена ќе следи нивно дистрибуирање до сите Шумско полициски станици  на ниво на Република Македонија. Тоа е првиот чекор од набавката, а во процес на реализација е и набавката на нови летни и зимски униформи со кои шумските полицајци ќе бидат задолжени најдоцна во март следната година“ изјави министерот Хоџа.

Набавката на опрема за лична заштита е во износ од над 10 милиони денари, при што за набавка на чизми се искористени 2.5 милиони денари, а остатокот од сумата  е наменет за набавка на нови униформи.

Министерот потенцираше дека МЗШВ со оваа набавка ја спроведува законската обврска која подразбира да се обезбедат сите услови за безбедност и здравје при работа на вработените. Шумската полиција своите работни задачи ги извршува на терен, а една од мерките за заштита од ризик на работно место е да имаат соодветна лична заштитна опрема односно обувки и униформи.

Личната заштитна опрема треба да ги исполнува стандардите на Европската унија како и меѓународните прописи во однос на дизајнот и производството, а посебно во однос на безбедноста и здравјето нa вработените. Набавените чизми се токму такви согласно стандардите кои ги пропишува европската регулатива, а тоа ќе биде запазено и за униформите.

На денешниот настан, министерот Хоџа првите чизми симболично ги подели на шумските полицајци кои беа присутни, а останатите ќе бидат дистрибуирани до Шумско полициските станици во следните неколку дена.

Министерот Хоџа искажа задоволство од резултатите на работењето на Шумската Полиција, а тоа е факт кој го потврди и Светската царинска организација и Интерпол. Неодамна Република Македонија учествуваше во меѓународната операција THUNDER 2020, организирана и координирана од Светската царинска организација и Интерпол, со главен фокус на борбата против криминалот со дивата флора и фауна и шумите. Во операцијата учествуваа и Министерството за внатрешни работи и Шумската полиција при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Операцијата е завршена со постигнати високи резултати.  Шумската полиција и Министерството за внатрешни работи реализираа вкупно 118 заплени на огревни дрва, од кои 91 од страна на Шумската полиција,  2 од страна на Министерството за внатрешни работи и 25 заплени во соработка на двете институции. Беа запленети товарни и патнички моторни возила, трактори, приколки и запрежни коли како и рачни моторни пили и секири. Против вкупно 110 лица поведени се 21 кривична постапка и 89 прекршочни постапки поради напад на службени лица и незаконска сеча, транспорт или складирање на огревни дрва.

Светската царинска организација и Интерпол оваа операција ја посочија како потврда за опасностите со кои секојдневно се соочуваат припадниците на Шумската полиција.

Честопати, тие се изложени на висок ризик, некогаш дури и по однос на нивниот живот, бидејќи се соочуваат со организирани криминални групи.

Шумската полиција најсовесно и одговорно ги извршува работните задачи и огромен е нивниот придонес во спречувањето на незаконската сеча на нашите шуми.

На вчерашната седница Владата ја усвои Информацијата за заштита и унапредување на работничките права преку Колективен договор на Овластените службени лица во Шумската Полиција. Со овој договор, после 22 години ќе се зголемат платите и правата на Шумската Полиција.

Министерот Хоџа им се заблагодари на Шумските полицајци, им честиташе за нивната успешна работа, истовремено ги охрабри да продолжат храбро во борбата против криминалот со дивата сеча.

Настанот беше организиран согласно протоколот за организирање на настани во услови на пандемија, утврден од страна на Владата на Р.Македонија.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг