Connect with us

Македонија

Заев се помакедончи: Тешка, муртиностратешка грешка

Published

on

Со Бугарите е најголем Бугарин, ѓоамити Аспарух сте го црпнале. Седне ли со Грците – поголем Грк не се родил, абе Ахил со три пати аболирана пета. Со Албанците, везе шота ко Адем Јашар, со примеси од муртинско оро. И со Србите е топ, много воли да прича, па тресе ли тресе екс ју есперанто ли, што ли…

Фер, апатридот црпнат беше се’. Е сега, сега да ти станал и Македонец. Ууууууу! Крајно време беше, а? Ок, не стана, само тврди дека е. Проблемот е што никој не му верува за последново. Не му стои, ама ич…

Во случајот на ЗЗ, некој мнооогу погрешно и буквалистички  ја сфатил теоријата дека интелигенција е прилагодување. Некој неписмен. Скроз. Ко што му пишаа дека е современик на Блаже Конески, ко што му срочија дека Св.Климент е жив паметник. Итн. и др. Па, така, „интелигентно“ се шалта ли шалта по „жичките“ човечето, од петта во прва става, мења националност ко чорапи, велат гаќи толку често не менувал, па угодува ваму – угодува онаму, па пршти со бугарштина, па гркоманија блеска од него, нема-нема, чиниш Скендербег се сторил пред тебе. Ок, најлошо го глуми Жан Моне, Европеецот. Далеку биле Брисел и Муртино…

Да, сето тоа по потреба. Башка лошо, проѕирно, за Златна малинка одглумено. Ало Зоки, да, и камелеонот се прилагодува одлично, менува бои фантастично, ама многу-многу не е познат по интелигенцијата. Така преживува животинчето, како и ти политички. Добро, со оваа изнасилена животинска мимикрија си ја чуваш и слободата, уште пофер. За тебе, не за нас…

Башка, канибалчето докажано имало префинет вкус. Вети еднаш и прв и последен пат во животот си стоеше на зборот и ветеното. Да, вети дека ќе јаде,  и исполни – јаде живи луѓе. Арно ама, само од родот македонски. По другите соседни нации не чепка, обожува македонски судбини да уништува. Да, аферим, тука е „блиску“ до Македонија, по вкусот…

И сега, откако триото Бојко-Красе-Катка го извесла и го остави на суво, Зоки пак се повампири. Се помакедончи чедото црпнато. Тоа кај него функционира на копче. Стиска и се менува жичката му. Оваа, македонската жичка му е за спас, за секогаш кога е во тесно. Знаете, како кога ќе го фатиш арамијата со рачињата лепливи во медот, па ќе признеа се, ќе каже се само и само да куртули од ќотекот и казната. Така и Зоки станува Македонец, оти мора. А што се мора не е тешко, нели…

Добро е, одлично е Заев. Да сфатиш дека си Македонец. Да „сконташ“, дека на крајот на краиштата, се’ што ти останува, она на што последно можеш да се потпреш е Македонија. Ама тоа е за Македонците, не за тебе.

По се’ што направи, македонштината ти стои ко пижами на слон. Не ти доликува. Башка, главното прашање на сите е, колку ќе ти трае оваа „македонска“ епизода. Два дена, три, пет, недела ли?

Дури минат изборите во Штип ли?

Искрено, верувам, дека кога ќе ве траснат од власт, уште поголем Македонец ќе станеш. А тогаш, верувај, Македонија ќе ти биде уште помала.

Да, крајно време е да мислиш на азил и да си земеш и грчки и бугарски пасош. Башка што ти должат, башка, знаеш како велат, три пасоша се три пасоша. Башка бизнисите и онака веќе ги селиш таму, башка мноооогу поголема шанса за азил. Отииии, кај Македонците кредитот одамна ти е истрошен.

А, ако не земеш, тоа би била грешка.

Тешка, муртиностартешка грешка…

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг