Connect with us

Македонија

Аферите на Заев, наспроти гревовите на Мицкоски- поткуп со милиони евра или вежбање во теретана

Published

on

Политичката сцена во државава изобилува со негативни вести. Едниот табор на дневна основа лиферува вести за своите противници, исто како и противничкиот табор. Од таквата прашина многу потешко може да се види суштината и целта е да се загуши вистината.

Доколку се анализираат двата водечки ликови на политичката сцена Заев и Мицкоски невозможно е да се направиви еквивалент, иако перцепцијата која се гради преку провладините медиумски трубадури е сосема понаква и најдобро се изразува низ фразата сите се исти. Но дали е тоа така?

Ако се земат аферите кои едните со другите си ги препишуваа може да се заклучи дека зад името на Зоран Заев стојат сериозни сомнежи за злоупотреби, енормно богатење, драстично зголемување на имотот, амнестија, видео за барање на поткуп,обвинување за Рекет. Од друга страна е Мицкоски преставува бел лист хартија споредено со Заев, позади кој таканаречените афери се всушност лажни вести креирани од партиската кујна на опонентот, како што беше градбата на хидро централи за која се докажа од Државната комисија за спречување на корупцијата дека е невистина фабрикувана од кујната на власта и портпаролските перјаници, поточно дека нема ништо спорно, и тој бизнис своевремено е отуѓен.

Да одиме со ред.

Аферите на Зоран Заев започнуваат во 2008та година кога тој е упасен заедно со уште неколкумина за бесправна легализација на тговскиот центар Глобал, афера тешка 8.5 милиони евра, во кој се вмешани неговите бизнис партнери. Зоран Заев само што влезе во притвор беше амнестиран од тогашниот претседател на државата Бранко Црвенковски.

Излегувањето од притвор не стави крај на аферите на Заев. По една година изби аферата тендери тешка 20 сетина милиони евра каде со години биле давани општински тендери на фирми на братучеди,чичковци и блиски роднини на Зоран Заев.

Врвот на аферите беше видео снимката каде Заев бара поткуп од 200 илјади евра при што самиот признава дека парите пола ќе завршат кај неговиот брат Вице.

Откако обвинителката Валентина Беслимовска направи измена на обвинението од „примање“ во „барање“ поткуп обвинението падна откако Заев стана премиер. Инаку според неофицијални информациии обвинителката Беслимовска е роднина на Марко Беслимовски кој раководи со регулаторната комисија која се најде во центарот на вниманието откако се покачи електирчната енергија.

Потоа семејството Заеви реши да се рашири и во бизнисот со садење на марихуана, а воедно за време на премиерувањето на Заев познато е широкото распространување на компаниите кои добија лиценца за тргување со овој опиат. Заеви го проиширија и својот бизнис во Бугарија.

Од финансиските афери позната е онаа снимка каде Заев му нуди мито на вселенскиот партријарх Вартоломеј, а ова лето се обвистини и претходно објавениот разговор со бизнисменот Дака, кој самиот тврдеше дека дал пари за купување на Шик Јелак каде советот на општина Тетово со мнозинството на СДСМ и ДУИ овозможи градба на 2000 станови бизнис вреден 200 милиони евра.

Зоран и братот Вице Заев е вмешан во аферата Еростандард, попозната како вториот Тат. Според признание на самиот Зоран Заев братму Вице е еден од луѓето кои влечеле кредити од банката, а според информациите капиталот на банката бил обезвреднуван откако 29 струмички фирми влечеле од капиталот на банката со што останаа измамени стотици штедачи.

Изрекетираните пари барајте ги кај Вице и Зоран Заев, изјави Бојан Јовановски, осуден во аферата рекет каде со Луј Витон чанта беа изнесувани пари за средување на судски предмети. Судот досега под чудни околности не препозна вина кај никој од највисоката власт.

Ова се дел од морето афери за Заев, додека афери кои се поврзани со финансиски проневери кај Мицкоски нема. Но има неколку гревови за кој му забележува власта. Наспроти, рекети, поткупи, уцени, фамилијарни тендери на Заев кај Мицкоски најголемиот грев беше вежбањето во теретана. Провладините медиуми објавија снимка на која се гледа Мицкоски како вежба обвинувајќи дека тоа вежбање било за време на карантинскиот полициски час. Дури за веродостојност на лажната вест се потрудиле да нацртаат и ракавици на рацете на обезбедувањето на Мицкоски.

МВР на Спасовски утврди дека снимката е со постар датум и не е за време на карантинскиот час, туку во нормален период минатата година. Но извинување за лагите сеуште не е добиено.

Вториот грев на Мицкоски беше ручекот во кафана Дебар Маало каде во предизборниот период беше употребен цел одред на специјалци за да се фати Мицкоско како руча во затворениот делод кафеаната наместо во летната бавча како што пропишуваа мерките на вонредната состојба тогаш. Мицкоски веднаш се изнвини за направениот пропуст, но медиумската хајка продолжи. Еднаод проминентните лаги за Мицкоски е дека струјата како директор на ЕЛЕМ ја поскапел за 100 проценти, што не е вистина. Најпрво цената на струјата ја покачќува или снижува регулаторната комисија, а не државното ЕЛЕМ, второ такво покачување никогаш не се случило.

Комуникологот Милош Стојневиќ вели дека пропагандата е борба на перцепции. Во македонското општество политичките сили се насочени кон црнење на противникот, наместо кон фокусирање на сопствената понуда. Тоа предизвикува поматување на јасната слика кај граѓаните, истакнува Стојневиќ.

Македонското општество е оценето за најкорумпирано во Европа, а тоа се нотира и во извештаите на Европската Комисија, која воопшто не ги чита власта и ги става под тепих.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг