Connect with us

Македонија

Европа во „локдаун“ за новогодишни празници, Филипче со задоцнети мерки ќе ја „брани“ Македонија од КОВИД-19

Published

on

Нови мерки во пресрет на новогодишните празници, колку ќе бидат ефикасни? Мерките што вчера ги предложи Комисијата за заразни болести и министерот за здравство Венко Филипче наидоа на лавина коментари од здруженија и од граѓаните.

Еден од предлозите ќе биде угостителските објекти да се затвораат во 18 часот, наместо до 21 часот како што беше досега. „Препораките за рестриктивни мерки се насочени во неколку сегменти, и тоа во делот на реорганизација на работното време на угостителите, препораки за јавни собири, препораки до верските заедници, до работните организации и препораки кои се однесуваат на работата на рестораните во хотелските објекти“, изјави министерот Венко Филипче.

Министерството за здравство информира дека останува во сила забраната за собири на јавни места и се апелира до единиците на локалната самоуправа да го засилат надзорот за почитување и спроведување на оваа мерка.

МЛАКИ МЕРКИ

Вчерашните предлог мерки во однос на верските празници, Комисијата за заразни болести укажува на тоа дека во сила е забраната за собири надвор на отворено на повеќе од четири лица, додека внатре во објектите во сила е препораката максималниот број на лица да е не повеќе од 30 проценти од капацитетот и сите лица да се со маски.

Предлог на Комисијата е да се забранат секакви прослави во рамките на работните организации. Комисијата за заразни болести исто така вчера препорача забрана за групирање по плоштади за дочек и прослава на Новата година, како и секаков вид на собири во периодот на празниците „Апелираме и препорачуваме да нема домашни собири за претстојните празници и да не се излегува од дома по 18 часот доколку за тоа нема потреба“, вели министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за медиуми. „Ниту едно од нашите барања не беше разгледано и решението за намалување на работното време беше донесено предвреме и овој состанок со Комисијата беше фарса.

Од наша страна беше напоменато дека ниеден објект што ги почитува мерките не е извор на ширење на заразата. Прашавме дали има доказ дека се проширила заразата во некој угостителски објект, ни беше укажано дека такви резултати нема“, изјави Здравко Јосифовски до НУК. Доколку се ограничи работното време, тие бараат Владата да донесе мерки за дополнителна финансиска помош на угостителите.

ЛОКДАУН

Како што пренесуваат српските медиуми Србија ќе донесе одлука за влегување во државата само со ПСР тест. Оваа одлука, како што пишуваат српските медиуми е предизвикана од тоа што нема намалување на бројот на заразени, а претстојните празници ќе можат да „увезат“ голем број на лица кои позитивни би влегле во државата доколку нема строга контрола.

Исто така во Србија се разгледуваат нови мерки, надвор од оние кои се во сила сега, односно скратено работно време на угостителските објекти и нивно целосно затворање за време на викендите.

Германија влегува во карантин до 10 јануари, затворајќи ги продавниците и училиштата. Швајцарија информираше дека исто така размислува за целосен карантин, а најави и дека нема да ги отвори скијачките центри. Во

Франција полицискиот час ќе биде воведен од 20.00 часот во вторник, и нема да се однесува на Бадник, туку ќе се однесува на новогодишната ноќ затоа што на 31 декември се концентрираат сите состојки потребни за епидемиски скок.

Холандија е последната од европските земји кои одлучија да ги заострат мерките во пресрет на новогодишните и божиќните празници. За Божик, граѓаните смеат дневно да примаат најмногу тројца гости, а по можност треба да дојдат од околината. Повеќето цркви се затворени.

Во Австрија дозволено е собирање на поблиското семејство за божиќните празници, но не во поголем број од десет. Патувањата во внатрешноста на земјата е дозволено, но затоа Австрија воведува рестриктивни мерки на границите, затоа што се плашат од вирусот.

Полската влада воведе релативно строги правила за заклучување, училиштата се затворени, како и хотелите и баровите. Рестораните може само да доставуваат храна. Во продавниците одредено е време за пазарување на постарите.

Владата оваа фаза од борбата со пандемијата ја нарече „фаза на одговорност“.

Во Италија владата на премиерот Џузепе Конте значително ја ограничи слободата на движење за празниците.

Од 21 декември до 6 јануари Италијанците не смеат да го напуштат својот регион. Нема патувања, меѓу Тоскана и Ломбардија. А, оној што сака да се врати од странство мора да биде во карантин две недели.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг