Connect with us

Свет

76 отсто од пациентите имале симптоми и шест месеци по инфекцијата, вели студија од Вухан

Published

on

Резултатите на кинеска студија спроведена во Вухан врз повеќе од 1.700 пациенти со ковид-19 покажале дека дури 76 проценти од пациентите страдале од барем еден симптом на болеста и шест месеци по инфекцијата. Податоците беа објавени во петокот во медицинското списание Лансет.

Станува збор за пациенти отпуштени од вуханската болница Џинјинтан помеѓу јануари и мај минатата година, пишува Си-ен-ен.

Студијата открива дека 76 проценти, или повеќе од три четвртини од пациентите што учествувале во следење на симптомите на болеста, објавиле дека сè уште чувствуваат одредени симптоми.

Најчести биле заморот или мускулната слабост, кои и шест месеци по почетокот на дијагнозата биле пријавени од 63 проценти од учесниците во студијата, а 26 проценти од нив имале проблеми со спиењето.

Истражувањата покажаа дека болеста може да има и долгорочни психолошки компликации. Анксиозност или депресија биле забележани кај 23 проценти од пациентите.

Меѓу другите забележани нарушувања, истражувачите забележале губење на косата, на мирисот, апетитот или вкусот, болки во зглобовите, брзо чукање на срцето, вртоглавица и повраќање.

Лекарите велат дека кај пациенти што преживеале потешка форма на болеста рендгенските снимки покажуваат оштетување на белите дробови.

„Со оглед на тоа што ковид-19 е нова болест, дури сега постепено почнуваме да гледаме некои од нејзините долгорочни негативни ефекти врз здравјето на пациентите“, изјави главниот автор на студијата, д-р Бин Цао, од кинеско-јапонската болница на пријателство и Националниот центар за респираторна медицина.

„Нашата анализа укажува дека повеќето пациенти продолжуваат да живеат со последици од коронавирусот по напуштањето на болницата. Тоа укажува на потреба за подолготрајна нега на пациентите дури и по излегувањето од болницата, особено на оние што преживеале потешка форма на инфекција. Нашата работа исто така укажува на важноста од спроведување подолга дополнителна студија за општата популација, што ќе ни овозможи да го разбереме целиот спектар на ефекти што ги остава ковид-19 врз луѓето“, рече Бин Цао.

Научниците од целиот свет ги проучуваат долгорочните последици од коронавирусот што тие го нарекуваат „долг ковид-19“.

Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) ги наведува заморот, отежнатото дишење, кашлицата, болката во зглобовите и болката во градите како најчесто пријавени долгорочни симптоми.

Тој јавува и за други долгорочни последици, како што се тешкотии во размислувањето и концентрацијата – познато како „мозочна магла“ и главоболки и депресија, кои се забележани кај многу пациенти.

Резултатите од студијата објавена во Британскиот медицински журнал во август покажаа дека околу 10 проценти од пациентите страдале од последици од ковид што траело подолго од 12 недели.

Но кинеската студија е досега далеку најсеопфатната и најдолгорочна студија што го следи долгорочното влијание на ковид-19 врз хоспитализираните пациенти, тврдат нејзините автори.

Пациентите вклучени во студијата биле во просек 57 години и биле отпуштени од болницата Џинјинтан во Вухан, каде што биле третирани првите пациенти од ковид, помеѓу 7 јануари и 29 мај 2020 година.

Студијата опфаќа 70 проценти од сите отпуштени пациенти со прележан ковид-19 во текот на споменатиот период, со исклучок на починатите, како и оние што не можеле да учествуваат поради тешка ментална или физичка состојба и оние што одбиле да учествуваат во студијата.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Свет

Во ковид-пасошот нема да може да влезе вакцина што не е одобрена од ЕУ

Published

on

Европратеничката Тања Фајон рече дека Европската Унија има строги законски регулативи за одобрување и сертифицирање на вакцините и дека е очигледно дека ковид-пасошите на Унијата нема да можат да препознаат вакцина што сè уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

„Ниту една кинеска компанија сè уште не поднела барање за одобрување… Доколку биде одобрена, руската вакцина би можела да биде вклучена во верзијата на ковид-пасош на ЕУ“, изјави Фајон за Нова.рс.

Доколку се усвои таков предлог, голем број граѓани што биле вакцинирани со кинеска и руска вакцина нема да можат да ги добијат таканаречените „ковид-пасоши“ на ЕУ.

„Очекувањата се дека Комисијата ќе го усвои својот предлог за ковид-пасоши дури оваа недела. Бидејќи сè уште го нема на маса, не можам да го коментирам. Сепак, цврсто верувам дека мора да сториме сѐ што е во наша моќ за да се вратиме во нормала што е можно побрзо. Верзијата на ковид-пасош на ЕУ може да биде само едно од решенијата за полесно патување и преминување на границата“, вели Фајон за Нова.рс.

Таа вели дека останува убедена дека таквата иницијатива мора да остане недискриминаторска, како и дека мора да се почитуваат правото на поединецот за заштита на податоци и приватност. Како што посочува, постојат стандарди за квалитет, безбедност и ефикасност што треба да се почитуваат и да се земат предвид.

„Што се однесува на признаените вакцини, ЕУ има строги законски регулативи за одобрување и сертифицирање на вакцините. Очигледно е дека верзијата на ЕУ за ковид-пасош не може да препознае вакцина што сè уште не е одобрена од ЕМА. Особено кога станува збор за кинески вакцини, ниту една компанија од Кина не поднесе барање за одобрување на пазарот. Затоа, ваквите вакцини не можат да се разгледуваат во ЕУ“, наведува Фајон.

Сепак, таа потсетува дека ЕМА ја разгледува усогласеноста на руската вакцина Спутник V со вообичаените стандарди на ЕУ, кога станува збор за ефикасноста, безбедноста и квалитетот и наведува дека тоа се проверува од 4 март годинава.

„Дури откако ЕМА ќе ја одобри вакцината Спутник V, таа ќе може да се вклучи во шемата за пасоши на ЕУ“, вели Фајон.

Continue Reading

Свет

Учебна година во Грција: Учениците од денеска до 29 март на онлајн настава

Published

on

Во наредните две седмици, почнувајќи од денеска, ќе бидат затворени сите основни и средни училишта во Грција и онлајн настава ќе следат и учениците во деловите од земјата каде што претходно се одржуваше редовна настава со физичко присуство, јави дописничката на МИА од Атина.

Одлуката беше соопштена во петокот, по препораката на Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција, а во сила е до 29 март, кога, доколку дозволат епидемиолошките податоци, се очекува учениците да се вратат во училишните клупи.

Грција, согласно епидемиолошката слика во секој од регионите е поделена во две зони темноцрвена („многу зголемена опасност”) и црвена („зголемена опасност”), а до петокот, учениците од основните и дел од средните училишта во црвената зона следеа настава со физичко присуство.

Continue Reading

Свет

Шведска и Кипар привремено го запреа вакцинирањето со АстраЗенека

Published

on

Шведска и Кипар објавија дека привремено ја запираат вакцинацијата против ковид-19 со вакцината АстраЗенека, додека експертите предупредуваат дека одлуката може да биде „катастрофа“.

„Шведската агенција за јавно здравје одлучи да ја суспендира вакцината АстраЗенека сè додека Европската агенција за лекови (ЕМА) не ги испита сомнителните несакани ефекти“, се вели во соопштението на здравствената агенција.

Данска и Норвешка пријавија изолирани случаи на крварење, згрутчување на крвта и мал број на тромбоцити по вакцинирањето со вакцината АстраЗенека.

Шведската агенција за лекови во понеделникот соопшти дека меѓу луѓето вакцинирани со вакцината АстраЗенека, во 10 случаи е пријавено дека луѓето имаат згрутчување на крвта, и во еден случај дека едно лице има низок број на тромбоцити, но не во комбинација.

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел за шведскиот ТВ4 изјави дека сега се појавиле некои нови несакани ефекти.

„Некои луѓе добија тромбови во различни делови од телото, додека некои пријавија мало крварење на кожата. Ова е прилично сериозно нарушување“, рече Тегнел.

И Венецуела објави дека нема да ја одобри вакцината.

Германија, Франција и Италија во понеделникот соопштија дека ќе престанат да ја користат вакцината на АстраЗенец, откако неколку земји пријавија сериозни несакани ефекти, а Светската здравствена организација соопшти дека нема докази за поврзаност.

Професор по експериментална медицина на Империјал колеџ во Лондон изјави дека одлуката за привремено прекинување на вакцинацијата со вакцината АстраЗенека може да биде „катастрофа“.

„Мислам дека е катастрофа за вакцинациите во Европа, што во некои земји е на некаков несигурен терен“, рече тој.

Тој рече дека оние што имаат намера да примат вакцина не треба да се грижат и додаде дека е јасно дека придобивките од вакцинацијата ги надминуваат можните грижи за прилично ретка појава на тромб.

Европската агенција за лекови (ЕМА) претходно соопшти дека испитува „одреден број“ случаи на коагулација на крв кај луѓе кои примиле вакцина, истакнувајќи дека таа сепак може да се користи.

„Додека трае нејзината истрага, ЕМА останува на ставот дека придобивките од вакцината АстраЗенецин во превенцијата на ковида-19, која носи ризик од хоспитализација и смрт, го надминуваат ризикот од несакани ефекти“, европскиот регулатор кажа.

За четврток е најавен вонреден состанок, на кој ЕМА ќе одлучи дали вакцинацијата ширум ЕУ ќе биде прекината со АстраЗенека.

АстраЗенека во неделата објави дека внимателна анализа на сите достапни безбедносни податоци од повеќе од 17 милиони луѓе вакцинирани во Европската унија и Велика Британија со својата вакцина ковид-19 не покажа докази за зголемен ризик од белодробна емболија, длабока венска тромбоза или тромбоцитопенија, но земјите очигледно на податоците на АстраЗенека не им веруваат до крај.

Continue Reading

Трендинг