Connect with us

Живот

Паметните часовници можат да помогнат во рано откривање на заразата со коронавирус

Published

on

Со следење на варијабилноста на отчукувањата на срцето, односно брзината на отчукувањата, можно е да се открие инфекција со коронавирус до една недела пред појавата на симптомите.

Во текот на изминатата година, веќе се објавени некои истражувања кои го покажаа големиот потенцијал на носечките уреди при раното откривање на инфекцијата со коронавирус. Неодамна беа објавени резултатите од две други студии, чиј заклучок е сличен и покажува дека благодарение на податоците од паметните часовници, можно е да се открие дека некој е заразен со SARS-CoV-2 вирусот неколку дена пред да се развијат симптомите, па дури и кога е прерано тестовите на заразените лица да бидат позитивни.

Едно истражување е спроведено кон средината на минатата година меѓу здравствените работници во болницата Mount Sinai Health System во Њујорк, а сите луѓе што учествуваа во него го носеа паметниот часовник на Apple. Параметарот што во истражувањето се покажа од најголемо значење, односно оној што укажува на потенцијалната зараза со Ковид-19 е променливоста при отчукувањата на срцето, односно следењето на варијациите во временските интервали помеѓу отчукувањата на срцето.

Според авторот на студијата, Роб Хиртен, веќе е познато дека варијабилноста на срцевиот ритам укажува на воспалителни процеси во организмот, а променливоста се јавува кај луѓе со заболени од Ковид-19. Ваквите промени во временските интервали помеѓу отчукувањата на срцето се пониски кај луѓето заразени со коронавирусот и може да се детектираат до седум дена пред појавата на симптомите.

Една од карактеристиките на SARS-CoV-2 вирусот е тоа што многу заразени немаат никакви симптоми, што е една од главните причини за неговото брзо ширење меѓу луѓето. Раното откривање на инфекцијата, како и откривањето на луѓе кои немаат изразени симптоми, но се заразени, може барем делумно да го спречат ширењето на овој вирус, кој во многу земји се чини дека излезе надвор од контрола. Голема улога во тоа може да имаат носечките уреди, вклучувајќи ги и паметните часовници.

Во друго истражување спроведено од научници од Стенфорд, користени се уреди за следење на активностите на повеќе компании, вклучувајќи ги Apple, Garmin и Fitbit.. Во студијата учествувале повеќе од 5.000 луѓе, а научниците проучувале податоци од 32 лица, кои во текот на времето на истражувањето се разболеле од Ковид-19. Параметарот што укажуваше на инфекција со коронавирус во оваа студија беше отчукувањето на срцето во мирување, односно неговото зголемување. Врз основа на податоците од паметните часовници, научниците успеаја да идентификуваат речиси две третини од случаите на инфекција со коронавирус, четири до седум дена пред да се појават симптомите.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Живот

Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка: Неверојатно моќна комбинација што го зајакнува целиот организам!

Published

on

И Египќаните го користеле целерот како лек, а истражувањата покажале дека овој зеленчук навистина е одличен производ и извор на голема количина на витамини и минерали. Содржи витамини К, Е, Ц и Б. Богат е со калциум и со фолна киселина, а има и силно диуретичко дејство.

Може да се јаде свеж, но доколку не сте љубители на вкусот на овој зеленчук, можете да направите и сок. Еднакво добро ќе влијае врз организмот.

Дури и Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка. Во една пригода, на своите следбеници на Инстаграм им открил дека верува дека токму овој сок е заслужен за неговото добро здравје.

„Добро утро на сите. Значи, вака јас го започнувам секој мој ден. Најпрво, земам малку топла минерална вода со лимон и лимета. Потоа, отворам фрижидер, каде што чувам зелени стебленца целер. Ги ставам во соковник за ладно цедење за да добијам сок од целер.

Овој сок е полн со минерали, соли и сè уште неоткриени елементи кои го прочистуваат црниот дроб. Прави чуда, како за мене и мојата сопруга, така и за нашите деца. Но тие не го пијат чист, туку со додаток сок од краставица или јаболко“, открил Новак.

А еве што вели науката и спроведените истражувања. Зошто целерот е толку добар и зошто треба редовно да се најде на вашето мени:

Може да го снижи крвниот притисок

Целерот содржи фталид, соединение кое го намалува производството на хормонот за стрес, ги опушта мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот што го има во целерот ги стабилизира отчукувањата на срцето и го снижува крвниот притисок.

Може да го регулира нивото на холестерол

Бутилфталидот е единствено соединение кое помага во одржувањето нормално ниво на холестерол, а сето тоа придонесува за добра функција на срцето.

Continue Reading

Живот

Починала глумицата Даринка Чалениќ, легендарната Дара од „Жикина династија“

Published

on

Актерката Даринка Дара Чалениќ починала на 87-годишна возраст, по долго и тешко боледување.
Погребот ќе се одржи со најблиското семејство, во Нови Сад.
Дара Чалениќ е родена на 18. јули 1934. година во Нови Сад, каде што завршила основно училиште, средно училиште и Гимназија за глума на Српскиот народен театар. Првиот ангажман го добила во 1949. година во Националниот театар во Краjљево, потоа се преселила во театрите во Ужице и Сомбор, а во 1954 година станала член на Српскиот народен театар во Нови Сад.


Таа се преселила во Современиот театар во Белград во 1960. година, а во 1964. година во Југословенскиот драмски театар. Во 1974. година, таа станува хонорарен уметник. Во 1988. година, таа се повлекла.
Дара Чалениќ на сцената играла повеќе од 40. главни улоги, и глумела во многу драмски претстави, разни серии, забавни и детски програми на телевизија. Таа играше голем број улоги во филмот, а на пошироката јавност и е позната по улогата на Дара во „Жикина династијата“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Continue Reading

Живот

МНТ подготвува два нови проекти

Published

on

На сцената на МНТ во тек се подготовките на два проекти поддржани од Годишната програма на Министерството за култура на РСМ за 2021 година.

Претставата „Само глас” од Нина Плавањац е во режија на Марјан Неќак, кој воедно е автор на музиката, сценограф и дизајнер на светло. Во неа играат првенците на МНТ, Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, а премиерната изведба се очекува кон крајот на мај 2021 година.

„Само глас” е приказна за силна и талентирана  жена, која преку ниска постапка го доживува најпонижувачкиот момент во својот живот, борејќи се за сопствениот идентитет. Позната е само Таа, бидејќи во нејзината личност се измешани повеќе архетипови: на ќерка, на дете, на жена, на љубовница, на ѕвезда, на протагонистка и на антагонистка.

Вториот проект е „Митре Стрелата во земјата на чудата “/ „Тибам Штркот” од Зоран Спасов-Ѕоф, работен според еден од најчитаните текстови во 2008 година. Овој текст ќе ја доживее својата праизведба во режија на Јордан Симонов, а главниот лик го игра Александар Микиќ. Насловот на претставата е инспириран од животната сторија на јунакот Митре Стрелата во Канада. Како што вели авторот, ова дело е обид да се види Канада со македонски очи, но и да се доживее со космополитска душа, да се доловат измешаните чувства на љубов, среќа, тага, радост, носталгија… Ракописот е пишуван на скопски сленг, во лајт варијанта – дијалект што сè помалку се зборува, полека изумира и го снемува од скопските улици.

Continue Reading

Трендинг