Connect with us

Македонија

Ковачки: Шекеринска под итно да сноси одговорност, срамно е три години Македонија во НАТО да нема претставник

Published

on

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки во гостувањето на Алфа телевизија истакна дека министерката за одбарана Радмила Шекеринска има должност и едноставно мора да одговори на јавноста за скандалите што го тресат нејзиното министерство.

-Јавноста мора да се сомнева и да прашува, затоа ние, односно јавноста ја плаќа оваа администрација која и да е, дали е ВМРО, дали е СДСМ на власт, дали е ДУИ, не е важно. Институциите морат да работат за граѓаните и за државата. Тие не работат сами за себе. Како што е во моментов случајот јавноста мора да бара одговори, затоа ние бараме одговори во име на јавноста. И ние тие одговори не ги добиваме, истакна Ковачки.

Додаде дека деновиве Дане Талески заминал во Брисел, а тој е цивил. Точно е дека НАТО е политичко воен сојуз, меѓутоа без највисок воен претставник таму за што треба да се разговара понатаму. Срамно е три години Македонија во НАТО да нема претставник.

-Состојбата е многу сериозна врзано за тоа прашање и мора да се носи одговорност. Знаете јас немам слушнато, еве пратиме сите, следиме телевизии, дали се сеќавате некој да бил вратен од мисија кој што сме го пратиле човекот. Јас не се сеќавам, ова е прв пат да ни се случува вака, и тоа не еднаш туку два пати, рече Ковачки.

Тој посочи дека прашање е дали некој ставил или не ставил потпис во делот на безбедноста. Поради тоа политиката моја да ја носи одговорноста. Политиката е таа што треба да биде транспарентна и да одговори на овие прашања. Не може тоа да го одговараат поединци, професионалци од струката, и да излегуваат и да објаснуваат што се случило и како се случило. Значи политиката е која што потпишала и го номинирала кандидатот. Госпоѓата Шекеринска го номинираше, таа излезе на телевизија и го кажа. Таа кажа дека со претседателот Пендаровски се согласиле за името.

-Тие се власт во државата, како што обвинуваат дека во време на ВМРО се издавало, еве сега нека повелат нека кажат каде е проблемот. Јас не навлегувам во делот пак ќе речам сертификатите на безбедносните, туку процедурата за избор и одредување на кандидатот. И кој е тој што го пратил, дали ги земал во предвид сите факти, појасни Ковачки.

Ковачки нагласи дека во избор на претставник во НАТО политиката, или политичката определба не треба да игра никаква улога.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг