Connect with us

Живот

Колку е опасно да го оставате телефонот на полнач преку ноќ?

Published

on

Има многу „урбани легенди“ за телефони кои експлодирале откако иле оставени на полнач цела ноќ. Дали има дури и најмалку вистина во тоа?

Како работат батериите?

Паметните телефони користат литиум-јонски батерии кои имаат две електроди – едната е направена од графит, а другата е направена од оксид на литиум кобалт. Меѓу нив има течен електролит кој им овозможува на литиумските јони да патуваат помеѓу електродите. Кога го полните телефонот, тие патуваат во спротивна насока.

Батериите или нивниот животен век се бројат во циклуси. На пример, iPhone може да задржи 80% од оригиналниот капацитет по 500 полни циклуси.

Циклусот на полнење е опишан како трошење на 100% од капацитетот на батеријата, но не во еден потег – за еден ден можете да потрошите 60% и да ја полните батеријата, а за друг 40%, и дури тогаш тоа ќе „направите“ еден циклус .

Батеријата, со текот на времето, го губи капацитетот и можете да преземете неколку чекори за да го зачувате нејзиното „здравје“.

Што влијае на траењето на батеријата?

Траењето на батеријата зависи од повеќе фактори. Ако постојано го држите наполнет, тоа го зголемува ризикот од паразитски реакции, што со тек на време доведува до постепено зголемување на нивото на отпорност. Слична е состојбата и со празни батерии – спуштањето до 0% ја забрзува деградацијата на батеријата, пренесува Digital Trends.

На здравјето на батеријата влијае и оптоварувањето предизвикано од „тешките“ апликации, па ако температурата е доволно висока, може да предизвика распаѓање на електролитот и забрзана деградација.

Друг фактор за кој малку се зборува е брзината на полнењето. Ако имате брз полнач, батеријата ќе се потроши побрзо. За среќа, проблемот со брзото полнење е поизразен кај моторните возила отколку кај паметните телефони, иако тоа исто така влијае на напојувањето на вашиот мобилен уред до одредена мерка.

Исто така треба да се грижите да користите оригинална опрема или сертифицирана замена. Ефтините полначи без сертификат не само што го загрозуваат траењето на батеријата, туку можат да го загрозат и вашиот телефон.

Колку е опасно да го оставите телефонот на полнач преку ноќ?

Сите паметни телефони (особено поновите) можат да препознаат кога се целосно наполнети и автоматски престануваат да се полнат, на ист начин како што автоматски се исклучуваат кога батеријата ќе достигне нула.

Производителите инсталираат таканаречени „точки на отсекување“ во секоја батерија, за да можат да препознаат кога батеријата е полна или празна.

Оставањето на телефонот на полнач преку ноќ нема да ја оштети батеријата, но таа сепак постепено ќе се истроши. Ова е т.н. проблем со „токсично полнење“, што може да доведе до пократко траење на батеријата.

Кога батеријата на вашиот паметен телефон достигне 100% полнење, полнењето автоматски се исклучува. Штом батеријата падне на 99%, батеријата полека се полни за да се врати на 100% и со тоа да се одржи целосното полнење.

Ова е сè уште помалку штетно од прегревање и механичко оштетување, но, на крајот, сепак зависи од квалитетот на телефонот.

Кој е најдобриот начин за полнење?

Полнењето во „мали“ инстанци е најдобро за долгорочно здравје на батеријата. За максимално траење на батеријата, се предлага полнење помеѓу 20% и 80%.

Накратко:

* Секогаш користете оригинални полначи или оние со сертификат

* Не дозволувајте уредот да се прегрее. Доколку е потребно, извадете ја од маската преку ноќ

* Држете ја батеријата наполнета помеѓу 20% и 80%

* Не дозволувајте батеријата целосно да се испразни

* Ако не го исклучувате телефонот додека се полни, не користете апликации што бараат многу

* Користете брзо полнење само кога е апсолутно неопходно.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Живот

Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка: Неверојатно моќна комбинација што го зајакнува целиот организам!

Published

on

И Египќаните го користеле целерот како лек, а истражувањата покажале дека овој зеленчук навистина е одличен производ и извор на голема количина на витамини и минерали. Содржи витамини К, Е, Ц и Б. Богат е со калциум и со фолна киселина, а има и силно диуретичко дејство.

Може да се јаде свеж, но доколку не сте љубители на вкусот на овој зеленчук, можете да направите и сок. Еднакво добро ќе влијае врз организмот.

Дури и Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка. Во една пригода, на своите следбеници на Инстаграм им открил дека верува дека токму овој сок е заслужен за неговото добро здравје.

„Добро утро на сите. Значи, вака јас го започнувам секој мој ден. Најпрво, земам малку топла минерална вода со лимон и лимета. Потоа, отворам фрижидер, каде што чувам зелени стебленца целер. Ги ставам во соковник за ладно цедење за да добијам сок од целер.

Овој сок е полн со минерали, соли и сè уште неоткриени елементи кои го прочистуваат црниот дроб. Прави чуда, како за мене и мојата сопруга, така и за нашите деца. Но тие не го пијат чист, туку со додаток сок од краставица или јаболко“, открил Новак.

А еве што вели науката и спроведените истражувања. Зошто целерот е толку добар и зошто треба редовно да се најде на вашето мени:

Може да го снижи крвниот притисок

Целерот содржи фталид, соединение кое го намалува производството на хормонот за стрес, ги опушта мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот што го има во целерот ги стабилизира отчукувањата на срцето и го снижува крвниот притисок.

Може да го регулира нивото на холестерол

Бутилфталидот е единствено соединение кое помага во одржувањето нормално ниво на холестерол, а сето тоа придонесува за добра функција на срцето.

Continue Reading

Живот

Починала глумицата Даринка Чалениќ, легендарната Дара од „Жикина династија“

Published

on

Актерката Даринка Дара Чалениќ починала на 87-годишна возраст, по долго и тешко боледување.
Погребот ќе се одржи со најблиското семејство, во Нови Сад.
Дара Чалениќ е родена на 18. јули 1934. година во Нови Сад, каде што завршила основно училиште, средно училиште и Гимназија за глума на Српскиот народен театар. Првиот ангажман го добила во 1949. година во Националниот театар во Краjљево, потоа се преселила во театрите во Ужице и Сомбор, а во 1954 година станала член на Српскиот народен театар во Нови Сад.


Таа се преселила во Современиот театар во Белград во 1960. година, а во 1964. година во Југословенскиот драмски театар. Во 1974. година, таа станува хонорарен уметник. Во 1988. година, таа се повлекла.
Дара Чалениќ на сцената играла повеќе од 40. главни улоги, и глумела во многу драмски претстави, разни серии, забавни и детски програми на телевизија. Таа играше голем број улоги во филмот, а на пошироката јавност и е позната по улогата на Дара во „Жикина династијата“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Continue Reading

Живот

МНТ подготвува два нови проекти

Published

on

На сцената на МНТ во тек се подготовките на два проекти поддржани од Годишната програма на Министерството за култура на РСМ за 2021 година.

Претставата „Само глас” од Нина Плавањац е во режија на Марјан Неќак, кој воедно е автор на музиката, сценограф и дизајнер на светло. Во неа играат првенците на МНТ, Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, а премиерната изведба се очекува кон крајот на мај 2021 година.

„Само глас” е приказна за силна и талентирана  жена, која преку ниска постапка го доживува најпонижувачкиот момент во својот живот, борејќи се за сопствениот идентитет. Позната е само Таа, бидејќи во нејзината личност се измешани повеќе архетипови: на ќерка, на дете, на жена, на љубовница, на ѕвезда, на протагонистка и на антагонистка.

Вториот проект е „Митре Стрелата во земјата на чудата “/ „Тибам Штркот” од Зоран Спасов-Ѕоф, работен според еден од најчитаните текстови во 2008 година. Овој текст ќе ја доживее својата праизведба во режија на Јордан Симонов, а главниот лик го игра Александар Микиќ. Насловот на претставата е инспириран од животната сторија на јунакот Митре Стрелата во Канада. Како што вели авторот, ова дело е обид да се види Канада со македонски очи, но и да се доживее со космополитска душа, да се доловат измешаните чувства на љубов, среќа, тага, радост, носталгија… Ракописот е пишуван на скопски сленг, во лајт варијанта – дијалект што сè помалку се зборува, полека изумира и го снемува од скопските улици.

Continue Reading

Трендинг