Connect with us

Живот

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Published

on

Кејт Мидлтон мораше да се откаже од впечатливите бои на лак за нокти кога стана сопруга на принцот Вилијам. За среќа, повеќето жени можат да носат трендовски маникир, но за тоа треба да имаат здрави нокти. Всушност, вашите нокти можат да ја откријат состојбата на целокупното здравје, а ако не се грижите добро за себе, тие ќе го покажат тоа. Лошиот маникир може да ви го уништи расположението, а овие секојдневни навики може да ги уништат вашите нокти.

1. Често користите лак за коса

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Ако користите лак за коса, можеби ќе ги оштетите ноктите на рацете без да бидете свесни за тоа. Лаковите за коса содржат до 50% алкохол и се прилично суви, а тоа може да ги направи вашите нокти слаби и кршливи. Лакот за коса може да ја подобри вашата фризура, но може и да го уништи вашиот маникир. Соединенијата во лакот за коса го одделуваат лакот за нокти, па можете да го користите за да ги отстраните дамките од лак од облеката.

2. Ги користите ноктите како алатка

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Сите ги користиме своите нокти за да отвориме лименка или да отстраниме лепенка за цена, но ако го правите тоа редовно, ги ставате ноктите под поголем притисок отколку што можат да издржат. Тоа може да доведе до лесна повреда или разделување на вашите нокти.

3. Ги отстранувате кутикулите

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

И покрај тоа што мислите дека вашите кутикули нема да му дозволат на вашиот маникир да изгледа уредно и да остане свеж подолго, таа кожа е наменета да ги заштити вашите нокти од инфекции. Ако ги отстраните кутикулите, вашите нокти стануваат помалку отпорни на микроби и бактерии, а тие може да доведат до инфекции на ноктите. Наместо да ги отстранувате кутикулите, доволно е да ги турнете малку наназад и да ја скратите незатегната кожа.

4. Имате долги нокти

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Иако е вистина дека долгите нокти ви овозможува да експериментирате со различни дезени, пократките нокти се дефинитивно поздрави. Под долгите нокти лесно можат да се насоберат нечистотија и бактерии и да шират инфекции. Исто така, лажните екстензии на ноктите може да ги оштетат вашите сопствени нокти. За да се залепат вештачките нокти, мора да се стават на вашите природни нокти, што ги прави тенки и слаби.

5. Го оставате лакот да стои долго време на ноктите

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Иако понекогаш немате време да го отстраните лакот за нокти, ризикувате да ги оштетите ноктите ако го оставите да стои со недели. Слично како кожата, ноктите може да апсорбираат супстанции што се нанесуваат на нивната површина.

6. Носите тесни чевли

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Носењето чевли со погрешна големина не само што е непријатно, туку може и да им нанесе проблеми на ноктите на нозете. Ако вашите чевли ве притискаат премногу на вашите нокти, тоа може да доведе до повреда или одвојување на ноктите од прстите. За да ги избегнете овие проблеми, проверете дали чевлите се со соодветна големина и дозволете им на нозете да дишат.

7. Пливате во базен

7 секојдневни навики што ги уништуваат вашите нокти

Хлорот ве штити од микробите и бактериите во базените, но може да ги иритира и да ги исуши вашите нокти. Ако пливате и ако сакате да останете подолго во базен, ставете зацврстувач на ноктите и слој од чист лак за да не ја губат влажноста. Користењето крем за раце што содржи ланолин ќе ги заштити вашите раце и нокти од негативните ефекти на хлорот.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Живот

Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка: Неверојатно моќна комбинација што го зајакнува целиот организам!

Published

on

И Египќаните го користеле целерот како лек, а истражувањата покажале дека овој зеленчук навистина е одличен производ и извор на голема количина на витамини и минерали. Содржи витамини К, Е, Ц и Б. Богат е со калциум и со фолна киселина, а има и силно диуретичко дејство.

Може да се јаде свеж, но доколку не сте љубители на вкусот на овој зеленчук, можете да направите и сок. Еднакво добро ќе влијае врз организмот.

Дури и Новак Ѓоковиќ секое утро го започнува со оваа напивка. Во една пригода, на своите следбеници на Инстаграм им открил дека верува дека токму овој сок е заслужен за неговото добро здравје.

„Добро утро на сите. Значи, вака јас го започнувам секој мој ден. Најпрво, земам малку топла минерална вода со лимон и лимета. Потоа, отворам фрижидер, каде што чувам зелени стебленца целер. Ги ставам во соковник за ладно цедење за да добијам сок од целер.

Овој сок е полн со минерали, соли и сè уште неоткриени елементи кои го прочистуваат црниот дроб. Прави чуда, како за мене и мојата сопруга, така и за нашите деца. Но тие не го пијат чист, туку со додаток сок од краставица или јаболко“, открил Новак.

А еве што вели науката и спроведените истражувања. Зошто целерот е толку добар и зошто треба редовно да се најде на вашето мени:

Може да го снижи крвниот притисок

Целерот содржи фталид, соединение кое го намалува производството на хормонот за стрес, ги опушта мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот што го има во целерот ги стабилизира отчукувањата на срцето и го снижува крвниот притисок.

Може да го регулира нивото на холестерол

Бутилфталидот е единствено соединение кое помага во одржувањето нормално ниво на холестерол, а сето тоа придонесува за добра функција на срцето.

Continue Reading

Живот

Починала глумицата Даринка Чалениќ, легендарната Дара од „Жикина династија“

Published

on

Актерката Даринка Дара Чалениќ починала на 87-годишна возраст, по долго и тешко боледување.
Погребот ќе се одржи со најблиското семејство, во Нови Сад.
Дара Чалениќ е родена на 18. јули 1934. година во Нови Сад, каде што завршила основно училиште, средно училиште и Гимназија за глума на Српскиот народен театар. Првиот ангажман го добила во 1949. година во Националниот театар во Краjљево, потоа се преселила во театрите во Ужице и Сомбор, а во 1954 година станала член на Српскиот народен театар во Нови Сад.


Таа се преселила во Современиот театар во Белград во 1960. година, а во 1964. година во Југословенскиот драмски театар. Во 1974. година, таа станува хонорарен уметник. Во 1988. година, таа се повлекла.
Дара Чалениќ на сцената играла повеќе од 40. главни улоги, и глумела во многу драмски претстави, разни серии, забавни и детски програми на телевизија. Таа играше голем број улоги во филмот, а на пошироката јавност и е позната по улогата на Дара во „Жикина династијата“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Continue Reading

Живот

МНТ подготвува два нови проекти

Published

on

На сцената на МНТ во тек се подготовките на два проекти поддржани од Годишната програма на Министерството за култура на РСМ за 2021 година.

Претставата „Само глас” од Нина Плавањац е во режија на Марјан Неќак, кој воедно е автор на музиката, сценограф и дизајнер на светло. Во неа играат првенците на МНТ, Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, а премиерната изведба се очекува кон крајот на мај 2021 година.

„Само глас” е приказна за силна и талентирана  жена, која преку ниска постапка го доживува најпонижувачкиот момент во својот живот, борејќи се за сопствениот идентитет. Позната е само Таа, бидејќи во нејзината личност се измешани повеќе архетипови: на ќерка, на дете, на жена, на љубовница, на ѕвезда, на протагонистка и на антагонистка.

Вториот проект е „Митре Стрелата во земјата на чудата “/ „Тибам Штркот” од Зоран Спасов-Ѕоф, работен според еден од најчитаните текстови во 2008 година. Овој текст ќе ја доживее својата праизведба во режија на Јордан Симонов, а главниот лик го игра Александар Микиќ. Насловот на претставата е инспириран од животната сторија на јунакот Митре Стрелата во Канада. Како што вели авторот, ова дело е обид да се види Канада со македонски очи, но и да се доживее со космополитска душа, да се доловат измешаните чувства на љубов, среќа, тага, радост, носталгија… Ракописот е пишуван на скопски сленг, во лајт варијанта – дијалект што сè помалку се зборува, полека изумира и го снемува од скопските улици.

Continue Reading

Трендинг