Connect with us

Македонија

Набавката на вакцините против корона за Македонија ја мина секоја граница на издржливост

Published

on

„Авансот од Кина го повлековме, ама вакцините набрзо ќе стигнат“ – последното оправдување на министерот Филипче ја разгневи македонската јавноста. Граѓаните се револтирани од како што велат неспособноста на владата и бараат одговорност. Експертите предупрадуваат дека поради доцнењето на вакцините Македонија нема да може да се спаси од најавениот трет бран на Ковид 19. Премиерот Заев и денеска не можеше да одговори што се случува со вакцините, само рече дека не сакал да лицитира со датуми.

„Не можеме да си дозволиме пари да лежат во оваа земја додека не се заврши постапката. Ќе чекаме прво да се заврши работата, па потоа да ги уплатиме парите. Денеска очекувам позитивен сигнал или информација од Кина за веднаш да ја почнеме таа постапка. Никој не може да каже точен датум, како ги добиваме информациите така ги споделуваме“, рече Заев.

Доктор Никола Пановски, во интервју за Скопско ехо вели дури и вакцинацијата да почне во март, нејзините првични ефекти би се виделе дури во јуни.

„Место да си купевме вакцини во декември, како Србите и Израелците, ние ќе си истераме уште еден бран, уште некоја илјада умрени, илјадници болни со последици на прележаната болест, уште илјадници без работа и леб“, вели доктор Пановски.

На социјалните мрежи врие. Граѓаните бараат оставки.

„Да не му падна жал на Вучиќ и да не ви дадеше неколку вакцини уште немаше да почне вакцинација во Македонија, не дека е сега почната ама колку да се рече“.

„По неспособно Министерство за здравство не сме имале. 20 дена трубите дека до крај на фебруари ќе добиеме кинески вакцини, а почеток на март од Ковакс системот и сега испаѓа дека вие за кинеските уште договор немате, а за Ковакс може и во април ќе испратат. Неспособност до бескрај“.

„Последни во имунизација од регионот! Африканските држави ќе спроведат масовна имунизација а ние уште ќе се лажеме дека вакцините само што не пристигнале“.

„Денес, утре, денес, утре…. Прво мислев дека лажете, сега се гледа дека уствари сте неспособни. Ако не можете да се снајдете дајте си оставка, може некој друг ќе може“.

„Секој ден ја гледаме бројката на починати, а вие што правите? Едно големо НИШТО. Срамота, не споменувајте повеќе за вакцини, не го лажете народот“, коментираат граѓаните на Фејсбук.

Секојдневните изговори на Власта го поттикнаа и сарказмот кај граѓаните, па има и такви што коментираат дека „вакцините преку Али експрес, побрзо ќе стигнеле“.

„И на мене од Али експрес ми имаат вратено пари“.

„Мене баш во петокот ми стигна картонче од Пошта да си подигнам пратка од Али Експрес. Се мислам вакцина да не ми стигнала“.

„Сакав да купам стан, дадов аванс, ама за моја сигурност го повлеков авансот, но тоа не значи дека станот нема да го купам!“, стои во ироничните коментари.

Во Македонија за сега се имунизираат само здраваствените работници од Ковид центрите и тоа благодарение на 8100 дози од вакцините на „Фајзер“ кои ги добивме како донација од Србија.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски назначен за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Published

on

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го назначи Генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори

Почитувани,

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница разговараше на актуелни теми, усвои неколку кадровски решенија и донесе неколку заклучоци.

Извршниот комитет го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за Претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Воедно, извршниот комитет разговараше за актуелната политичко-економска ситуација во Република Македонија, каде што потенцираше и заклучи дека државата тоне во секој поглед, институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните, а пандемијата ги коси граѓаните заради неспособноста на власта.

Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет донесе заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април, кој не е во наша организација, а по повод неправедно затворените уставобранители со драконски казни. Овој настан треба да помине во демократски и мирен чин. Воедно и потенцираме дека се оградуваме од секакви инциденти доколку произлезат од уфрлени провокатори на истиот настан.

Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта.

Извршниот комитет најостро ги осудува последните случувања, потенцирајќи ка аферата “Мафија”, која произлегува од криминалното работење на власта. Фрапирани сме и затечени за криминалната настроеност, воедно и со каква леснотија власта на СДСМ ја направи Република Македонија прибежиште и картел на мафијаши. Власта на СДСМ од Република Македонија направи мафијашка држава, а на чело на државата владее картелот Заеви кој е вмешан во секој криминал кој се случува. Во најбрз можен рок бараме одговорност од власта за аферата “Мафија”, но и за целиот овој криминал за кој сме сведоци периодов, додека пак оставките се неизбежни, а кривичната одговорност треба да биде испорачана.

Continue Reading

Македонија

Млада Албанка интелектyaлка yдpи по Д У И: Влaдaта не изневepи, нашите албански функционepи два пати

Published

on

Итражувачот од Институтот за Демократија Влора Речица ја коментира неспособноста на власта и посебно албанските функционери во Владата да се справат со здравствената криза и го открива своето лошо чувство што дел од Албанците во Македонија немаат никакви политички претставници во власта

“Владата не успеа воопшто, но нашите албански претставници во владата и парламентот двапати не успеаја. Наместо да се занимаваат со здравствена и економска криза, тие се занимаваат со политички поенти 🤮

Лошо чувство кога сте без никакво застапување во државните органи”, пишува Речица отворајќи го во албанската јавност прашањето за одговорност на ДУИ за состојбите во Македонија и за дискриминација на тие Албанци кои не се гласачи на ДУИ.

Continue Reading

Македонија

Николоски: “Со закани не поминуваат, ќе продолжам да објавувам криминални афери”

Published

on


Во одговор на новинарско прашање денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при посетата на Јегуновце, во врска со прашањето за аферата од 200 милиони евра кој тој ја обелодени во јавноста за „Шик Јелак“ и бизнисменот Миодраг Давидовиќ – Дака, рече дека криминалот царува во Македонија, како и дека добил закани за да не го обелоденува скандалот, за кој сега се гледа дека бил направен криминал вреден 200 милиони евра од функционери на СДСМ и ДУИ.-Ако гледам од лична перспектива голема е сатисфакцијата затоа што точно е дека прв кој во јавноста излезе за тоа што ќе се случува во Тетово и кој криминал се спрема, но тоа беше негирано тогаш, а сега гледаме дека истото се потврдува, вели Николовски.

Тој посочи во одговорот дека ако ја гледаме суштината факт е дека криминалот царува во Македонија, како и дека идеалите и идеите застануваат таму каде што започнуваат парите, а чесно ги слушаме ДУИ како велат што мислат за србите, што мислат за случувањата во Косово, но кога доаѓа екстремен бизнисмен во Македонија со торба пари за Теута Арифи и Советот на Тетово завршува се и тогаш започнуваат да се корумпираат, но истото важи и за СДСМ и за Зоран Заев.

-Од една страна на Зоран Заев устата му е полна со геостратешките интереси на Македонија коишто ние како ВМРО-ДПМНЕ силно ги поддржуваме, но од друга страна на еден од најголемите екстремисти на Балканот којшто користи црни пари за финансирање на екстремизам му овозможуваат бизнис од 200 милиони евра, истакна Николоски.

Николоски посочи дека кога тој го обелоденил скандалот станувало збор за црни пари од фирми во Панама, па сфатиле по тоа дека се извадени на чисто и нема поента да се кријат и затоа отидоа преку фирмата на Дака во Црна Гора.

Кај мене закани не поминуваат и ќе продолжам да објавувам криминални афери! Одговорност ќе има! Ќе одговораат со новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Continue Reading

Трендинг