Connect with us

Балкан

ВМРО-ДПМНЕ: Списокот на Каракачанов е лага и гума за спасување на Заев

Published

on

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги демантира „лагите кои Красимир Каракачанов ги објавува на својот фејсбук профил“. Ниту еден од посочените функционери на ВМРО-ДПМНЕ нема бугарски пасош, што само покажува дека неговата денешна објава е класична лажна вест, реагираа денеска од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, откако бугарскиот вицепремиер на својот официјален фејсбук профил објави 20-ина имиња за кои вели дека „се многу интересни имиња на луѓе од Македонија кои, според него, имаат бугарски пасоши“.

„Деновиве ги ископав веб-страниците на бугарските општини и доволно е да се погледне објавениот список на избирачи за да се најдат многу интересни имиња, сите луѓе од Македонија, кои стекнаа бугарско државјанство врз основа на декларираното бугарско потекло и се идентификуваа како етнички Бугари“, напиша Каракачанов на Фејсбук и ги наведува имињата на „Александар Николоски – запишан во областа Средец – Софија, Антонио Милошоски – запишан во областа Вазараждане – Софија, Никола Мицевски – во Ќустендил, Стефан Андоновски – Ќустендил, Марија Андоновска – Благоевград, Љупчо Димовски – Ќустендил, Бојан Стојановски – Благоевград, Иван Јорданов – Ќустендил, Игор Здравковски – Ќустендил, Марија Петрушевска – Средец, Дајанчо Ефтимов – Благоевград, Здравко Трајанов – Благоевград, Александар Пандов – Средец, Петар Богојески – Обориште, Филип Петровски – Средец, Стевица Јанева – Петрич, Тало Груевски – Благоевград“.

„Се разбира, секое совпаѓање на имиња со луѓе кои заземаат водечки политички и јавни функции во Македонија може да биде случајно“, стои во објавата на Каракачанов.

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека „во ова е замешан премиерот Зоран Заев“.

„Она кое што е симптоматично е што ваквата објава доаѓа токму во време кога владата на Заев, кој самиот има изјавено дека го смета Каракачанов за пријател, се дави во огромни скандали. Ова покажува дека Зоран Заев освен што е во коалиција со мафијата во Македонија е во блиска коалиција и со сите негаторски и антимакедонски сили. Секогаш кога Заев е загрозен од некој скандал, се појавува некој лик како Красимир Каракачанов да му фрли гума за спасување. Но да им порачаме и на Каракачанов и на Заев дека оваа фрлена гума е од самиот старт издишана и не поминува во јавноста“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Претходно во врска со ова реагираше и пратеникот и портарол на СДСМ, Костадин Костадинов, од чија партија во списокот на Каракачанов препознале функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

„Не е проблем што половина раководство и пратенички состав на ВМРО-ДПМНЕ, од Антонио Милошоски до Бојан Стојановски, Александар Николовски, потпишале изјава дека се бугарски производ и земале бугарско државјанство. Проблем е што глумат загрижени и поголеми македонци од нас, кои немаме резервна татковина, за разлика од нив“, објави Костадинов.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Балкан

Во Хрватска почина 12-годишно девојче од Ковид-19

Published

on

Девојче на возраст од 12 години почина од Ковид-19 во Хрватска.

На денешната прес-конференција на Кризниот штаб, речено е дека штотуку ја примиле веста за девојчето кое починало од Ковид-19, дека тоа имало тежок кардиолошки проблем.

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 1.445 нови случаи со корона вирус, а бројот на активни случаи изнесува 5.490.

Од нив 889 пациенти се лекуваат во болница, додека 84 се на респиратор.

Починаа уште 12 пациенти со Ковид-19 или вкупно досега 5.709.

Досега се забележани 253.310 заразени, а оздравеа 242.111 лица.

До денеска тестирани се 1.447.365 примероци, од кои 8.676 во последните 24 часа.

На прес-конференцијата на Штабот рекоа дека пред една недела имало 962 новозаболени, а недела пред тоа 747.

„Во првите три дена од оваа недела имаме 2.265 новозаболени, а минатата недела имаше 46 отсто помалку. Инциденцата е 222.7“, додадоа од Штабот.

Continue Reading

Балкан

Од среда до понеделник во Србија работат само продавниците за храна, аптеките и пумпите

Published

on

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека од среда до понеделник во земјата ќе биде затворено сè освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи.

По седницата на Републичкиот кризен штаб за сузбивање на епидемијата на коронавирусот, Брнабиќ рече дека нема да има полициски час.

Како што изјави таа, овие мерки се компромисно решение бидејќи медицинскиот дел од Кризниот штаб побарал блокада во траење од 14 дена.

Во Србија, според вчерашните податоци, за 24 часа за коронавирус биле тестирани 15.265 примероци, од кои 4.634 биле позитивни.

Уште 28 пациенти починаа, вкупно 4.747 од почетокот на епидемијата.

Хоспитализирани се 4.516 пациенти, од кои 219 се на апарати за дишење.

Според последните податоци, досега во Србија се извршени вкупно 2.029.388 вакцинации.

Втората доза на вакцината ја примиле 790.852 граѓани.

Continue Reading

Балкан

Четири земји од регионот со поголема смртност од Ковид 19 од Македонија

Published

on

Се подобрува сликата во однос на смртноста предизвикана од Ковид 19 во Македонија. Според официјланите податоци објавени на Worldometer, сервис кој ја следи статистиката поврзана со Ковид во целиот свет, Македонија е на петто место во регионот по смртност. Само пред неколку месеци беше прва во регионот по овој параметар што укажува на тоа дека состојбата се подобрува.

Имено, во Македонија има починато 1593 лица на 1 милион жители, а пред нас се, Бугарија со 1625 починати на милион жители, Босна и Херцеговина со 1667, Црна гора со 1797 и на прво место по смртност е Словенија со 1892 починати на еден милион жители. Подобрување се бележи и во однос на бројот на заразени, Македонија подолго време имаше стабилна епидемиолошка слика и тоа придонесе да се подобри статистиката и во однос на овој параметар. Земјата се наоѓа на 24 место во Европа по однос на вкупен број заразени на 1 милион жители и има малку над 54.000 заразени на еден милион.

Во споредба со регионот, Македонија има помалку заразен од Србија, Хрватска, Словенија и Црна Гора која најлошо стои од сите земји од регионот со преку 133.000 заразени на еден милион.

Continue Reading

Трендинг