Во изминатите 24 часа во Иран регистрирани се рекордни 3.825 новозаболени со Ковид-19 или на секои 23 секунди пријавен е нов случај, соопшти денеска иранското Министерство за здравство.

Во истиот период во земјата од последици од новиот коронавирус починале 211 луѓе односно на секои седум миниути бил пријавуван по еден смртен случај.

– Со рапидниот раст бројот на смртни случаи се искачи на 23.380, а над 460.000 луѓе се инфицирани со Ковид-19, изјави портпаролот на иранското Министерство за здравство, Сима Лари.

Експертите бараат итно воведување на карантин, на што се спротиставува иранскиот претседател Хасан Рохани поради еконоската криза во земјата.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here