Во Скопје казнети 467 возачи во Скопје, од нив 101 за брзо возење.

Од вкупниот број казни, за возење без возачка дозвола се 60, 101 се за пречекорување на дозволената брзина на движење, 63 за технички неисправни и нерегистрирани возила, а 74 за непрописно паркирање. Со „пајак“ се подигнати 60 возила, а изречени се 46 казни за неносење на заштитна маска.

МВР најавува дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи заради зголемување на безбедноста во сообраќајот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here