Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска соопшти дека вчера биле приведени осум лица во Скопје и Куманово за кривично дело „терористичка организација“. Во анти-терористиката акција бил направен и претрес и биле пронајдени воена опрема и оружје. Акцијата ја извел Секторот за борба против тероризам, во координација со Агенцијата за национална безбедност и Основното јавно обвинителство.

Според официјалните информации од МВР, станува збор за лица кои се директно поврзани со групата која беше уапсена во август во Куманово.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here