На седница денеска, владата на Хрватска го прогласи 2 јануари за Ден на жалост и отвори сметка на државната каса за помош на повредените, а премиерот Андреј Пленковиќ побара од граѓаните да внимаваат на појавата на лажни сметки за помош.

Премиерот и министрите на сесијата одржаа едноминутно молчење во чест на загинатите во разорниот земјотрес што ја погоди округот Сисак-Мославина.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Findex.hr%2Fvideos%2F2868130603507597%2F&show_text=0&width=560

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here