Според она што е соопштено, 262 лица се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и 320 во болниците низ земјата.

Вкупната 584 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот се лекуваат и на  инфективните одделиво Скопје и во болниците низ земјава и има околу 580 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за здравство.

Според она што е соопштено, 262 лица се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и 320 во болниците низ земјата.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 19 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.

Во истиот период на интерните клиники имало 6 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 4 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника 10 во текот на вчерашниот ден.Во изминатите 24 часа дома се пуштени 22 оздравени пациенти.

На Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 19 пациенти, на Клиниката за неврологија 16 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 22 пациенти со симтоми на корона вирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 16 пациенти. На Клиниката за Гастроентерохепатологија лежат 12 пациенти.Во ГОБ 8 Септември има вкупно 81 болен, а на Клиниката за инфективни болести лежи 88 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 8 пациенти.Во изминатите 24 часа во болницата во Битола се хоспитализирани 20 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19,  Штип  35,  Тетово 15 , Велес 16, Куманово 45 , Охрид  65, Прилеп 20, Гостивар 17, Струга 20, Струмица  20, Кочани 4, Кичево 12, Кавадарци 16,  Гевгелија 2 и  во Дебар 13 позитивни и суспектни на корона вирусот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here