Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на нов устав и предизвика изненадување на две години пред претседателските избори во Турција, а многу аналитичари и противници на Ердоган велат дека тој сака предвремени избори. „Јасно е дека во основата на проблемите на Турција се уставите напишани од пучистите во 60-тите години на минатиот век. Можеби е време Турција повторно да ја отвори дебатата за новиот Устав“, рече Ердоган и додаде дека секој нацрт устав ќе биде предмет на референдум. Во 2017 година, Ердоган го ревидираше Уставот по обидот за државен удар.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here