Далас Маверикс со 110:107 ги победија на домашен паркет Бостон Селтикс, а херој на натпреварот беше Лука Дончич кој постигна „тројка“ на седум десетинки пред крајот на мечот.

Словенечкиот кошаркар прво постигна „тројка“ за водство на Далас од 107:105 на 15,8 секунди пред крај, а тогаш Џејлен Браун му донесе израмнување на Бостон со полагање, по што следеше победничката „тројка“ на Дончич.

Дончич дуелот го заврши со 31 кош, 10 скокови и 8 асисетнции, додека Браун уфрли 29 поени за Бостон, а Џејсон Тејтум 28 коша.

Лос Анџелес Клиперс беше убедлив дома со 135:116 против Вашингтон Визардс. Најдобар на паркетот беше Каваи Леонард кој мечот го заврши со 32 коша, додека Пол Џорџ додаде 30 поени Клиперс кои ја прекинаа низата од пет победи на Визардс.

Реџи Џексон додаде 17 коша за Клиперс, додека Визардс ги предводепе Бредли Бил со 28 поени и 10 асистенции.

Бруклин Нетс дома со 127:118 беа подобри од Сакраменто Кингс, а Џејмс Харден впиша уште еден „трипл-дабл“, шести во новиот дрес на Нетс, со 29 поени, 14 асистенции и 11 скокови. Брус Браун доаде 29 а Кајри Ирвинг 21 кош.

Во редовите на Сакраменто Кингс најдобар беше Де“Аарон Фокс со 27 поени.

Филаделфија 76ер во Тампа со 109:102 ги надиграа Торонто Репторс, а Тобијас Харис постигна 12 од своите вкупно 23 поени во последната четвртина.

Џоел Ембид додаде 18 коша и 12 скокови, додека Рептурс ги предводеа Норман Пауел со 24 коша и Паскал Сиакам со 22 поени.

Кливленд Кавалир ја завршија серијата од десет порази откако ноќта кон средата со 112:111 ги совладаа Атланта Хоукс, а победата им ја обезбеди Ламар Стивенс со „закуцување“ на 4,1 секунда пред крајот.

Колин Секстон беше најдобар стрелец во победничката екипа со 29 коша и 5 асистенции, додека кај Хоукс со 28 коша и 12 асистенции најдобар беше Три Јанг.

Голден Стејт Вориорс на гости со 114:106 ги надиграа Њујорк Никс, а Стефен Кари беше најефикасен со 37 коша. Кели Обри додаде 19 поени за првата победа на Вориорс во последните три натрпевари. Џулиус Ренлд со 25 коша и 10 скокови ги водеше Никс.

Во другите натпревари Детроит Пистонс на гостување со 105:103 ги победија Орландо Меџикс, Милвоки Бакс дома со 139:112 ги надиграа Минесота Тимбервулфс, а Денвер Нагетс со 111:106 ги победија Портланд Трејл Блејзерс.

РЕЗУЛТАТИ

Кливленд Кавалирс – Атланта Хоукс 112:111
Орландо Меџик – Детроит Пистонс 93:105
Бруклин Нетс – Сакраменто Кингс 127:118
Њујорк Никс – Голден Стејт Вориорс 106:114
Торонто Репторс – Филаделфија 76ерс 102:109
Далас Маверикс – Бостон Селтикс 110:107
Милвоки Бакс – Минесота Тимбервулфс 139:112
Денвер Нагетс – Портланд Трејл Блејзерс 111:106
ЛА Клиперс – Вашингтон Визардс 135:116

ТАБЕЛИ

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Атлантска дивизија

1. Филаделфија 76ерс 21 11 .656 –
2. Бруклин Нетс 21 12 .636 0 1/2
3. Торонто Репторс 16 16 .500 5
4. Бостон Селтикс 15 16 .484 5 1/2
5. Њујорк Никс 15 17 .469 6

Централна дивизија

1. Милвоки Бакс 19 13 .594 –
2. Индијана Пејсерс 15 14 .517 2 1/2
3. Чикаго Булс 14 16 .467 4
4. Кливленд Кавалирс 11 21 .344 8
5. Детроит Пистонс 9 22 .290 9 1/2

Југоисточна дивизја

1. Шарлот Хорнетс 14 16 .467 –
2. Мајами Хит 14 17 .452 0 1/2
3. Атланта Хоукс 13 18 .419 1 1/2
4. Орландо Меџик 13 19 .406 2
5. Вашингтон Визардс 11 18 .379 2 1/2

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Пацифичка дивизија

1. Лос Анџелес Клиперс 23 10 .697 –
2. Лос Анџелес Лејкерс 22 10 .688 0 1/2
3. Феникс Санс 20 10 .667 1 1/2
4. Голден Стејт Вориорс 17 15 .531 5 1/2
5. Сакраменто Кингс 12 19 .387 10

Југозападна дивизија

1. Сан Антонио Спарс 16 11 .593 –
2. Далас Маверикс 15 15 .500 2 1/2
3. Мемфис Гризлис 13 14 .481 3
4. Њу Орлеанс Пеликанс 13 17 .433 4 1/2
5. Хјустон Рокетс 11 18 .379 6

Северозападна дивизија

1. Јута џез 25 6 .806 –
2. Портланд Трејл Блејзерс 18 13 .581 7
3. Денвер Нагетс 17 14 .548 8
4. Оклахома Сити Тандерс 12 19 .387 13
5. Минесота Тимбервулфс 7 25 .219 18 1/2

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here