Министерството за внатрешни работи продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот и вчера само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 149 мерки.

Од вкупниот број мерки, 47 се за непочитување на брзина на движење 47, 18 за возење без возачка дозвола, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила, пет за користење на мобилен телефон, седум за возење под дејство на алкохол, четири за некористење сигурносен појас и 23 за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here