Во последните 24 часа забележани се 777 нови случаи со корона вирус во Хрватска, а тестирани биле 6.755 луѓе. Бројот на активни денеска изнесува 4.289.

Меѓу нив 811 пациенти се на болничко лекување, од кои 79 на респиратор.

Починаа 10 лица.

Од почетокот на пандемијата во Хрватска се регистрирани 248.838 лица со корона вирус, од кои 5.635 починаа, а оздравеа 238.914. До денеска тестирани се 1.410.383 лица.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here